Szlovákia fehér folt a HPV elleni átoltottság terén

<p>Tíz szexuálisan aktív ember közül nyolc élete folyamán biztosan találkozik az emberi papillomavírussal (HPV). Az esetek többségében a fertőzésnek nincs semmilyen tünete, magától elmúlik, de körülbelül 20 százalékban gondot okoz. Nem is azonnal a fertőzéskor, hanem néhány hónap vagy év múlva, amikor életveszélyes, sőt halálos betegség alakulhat ki.</p>

A HPV vírus voltaképpen nem egyetlen kórokozó, hanem vírusok egész családja, amelyek csak a hámsejtek magjában képesek szaporodni. Eddig több mint 130 ismert típusát azonosították, melyeket számokkal jelöltek meg attól függően, mikor azonosították az adott típust. Mindegyikre jellemző, hogy hámszövettel borított szerveket támadnak meg, és kizárólag csak emberekben okoznak fertőzést.

A HPV törzsek egyik csoportja szerencsére csak jóindulatú hámelváltozást okoz, ami könnyen eltávolítható. A papillomavírusok másik csoportja ugyan „rák előtti” állapotot és rosszindulatú daganatot idéz elő, azonban nem egyforma erősséggel, és sokszor akár évtizedekig tartó lappangási idő után (mert egyéb külső tényezők is szükségesek a daganat kialakulásához).

Hol találkozhatunk a vírussal?

Körülbelül 30 típus a nemi szervek tájékán  fordul elő, és ez a ma ismert leggyakoribb szexuális úton fertőző csoport. A szájnyálkahártya fertőzése legtöbbször orális szex útján következik be, de szüléskor a fertőzött anyáról is átterjedhet az újszülött szájnyálkahártyájára. Bizonyos típusai a kéz és a láb szemölcsös megbetegedését okozzák. A bőrön jelentkező elváltozások rendszerint csekély jelentőségűek, a vírusfertőzés nyomán kialakuló szemölcsök könnyen eltávolíthatók, azonban a nyálkahártyákba hatoló kórokozók már – különböző eséllyel, de – rosszindulatú daganatos megbetegedéseket is előidézhetnek.

Ma már pontosan tudjuk, melyek a legveszélyesebb törzsek. Harald zur Hausen német virológus már 30 évvel ezelőtt felfedezte az összefüggést a méhnyakrák és a HPV-fertőzés között, amiért orvosi Nobel-díjat kapott. Megszületett a védőoltás is, amivel csökkenteni lehet a rák különböző típusainak előfordulását. Méhnyakrákban ma már egy nőnek sem lenne szabad meghalnia, mert oltással megelőzhető. Nagy előny, hogy ez a rákfajta lassan, évekig alakul ki, tehát van idő arra, hogy időben felfedezzük. Csak egyet kell tenni: rendszeresen el kell járni a nőgyógyászati  kivizsgálásokra. Amint az dr. Ján Dano, a Szlovákiai Nőgyógyászati és Szülészeti Társaság elnöke elmondta, a szlovákiai nőknek mindössze 30 százaléka vesz részt az egyébként rendszeres ingyenes nőgyógyászati ellenőrzésen. A méhnyakrák eseteinek 99 százalékát a HPV vírus okozza. „A fő okot abban látom, hogy vannak nők, akik 10 évig sem mennek nőgyógyászhoz. Rendszerint már csak akkor jelentkeznek, amikor a betegség már kifejlődött. A késői stádium kezelése nagyon nehéz és nem mindig sikeres” – mondta dr. Martin Redecha nőgyógyász.

A HPV-fertőzés kockázatairól és a védekezés lehetőségeiről az emberek nagy részének nincsenek megfelelő információi. A HPV College polgári társulás, amely 7 éve működik, és az elmúlt napokban Szlovákiában is megalakult, épp a megelőzést, a tájékoztatást, a laikus és a szakmai közvélemény támogatását, valamint a nemzetközi együttműködés fejlesztését tűzte ki célul. Ehhez minden lehetőséget meg fog ragadni. „Ma már tudjuk hogy ez a vírus nemcsak a méhnyakrákért felelős, hanem  a hüvely, a pénisz, a külső nemi szervek, a végbélnyílás, továbbá a fej és nyak daganatos betegségéért is” – tette hozzá a szakember.

Optimista forgatókönyv

Tizenegy évvel ezelőtt született meg a vakcina az emberi papillomavírus ellen. Azóta több mint 205 millióan oltatták be magukat. 60 ország az oltást beépítette nemzeti immunizációs programjába. Azokban az országokban, ahol a beoltottság aránya magas, és a nők nagy része rendszeresen jár nőgyógyászati ellenőrzésre, néhány évtizeden belül teljesen kiveszhet a méhnyakrák. „Az optimista forgatókönyv sikerességének feltétele az elsődleges (védőoltás) és a másodlagos megelőzés (rendszeres nőgyógyászati ellenőrzés) igénybe vétele” – tette hozzá dr. Martin Redecha. Még azokban az országokban is, ahol az átoltottság nem volt olyan nagy, csökkent a fertőzések száma. Az Egyesült Államokban például a 13–17 éves lányoknak csak a 37, a fiúknak pedig a 13 százalékát oltották, s a fertőzés 64 százalékkal csökkent. A legjobb eredményt ott érik el, ahogy a fiatalok még a nemi élet megkezdése előtt megkapják a vakcinát.

Szlovákia fehér folt

Az elmúlt 10 évben csaknem valamennyi európai országban bevezették bizonyos korcsoportú lányok ingyenes oltását. Így az átoltottság fokozatosan elérte a 60–70 százalékot, Magyarországon például a 80, Írországban a 85, Portugáliában a 87, Csehországban a 60 százalékot. „A szakemberek mindennemű igyekezete ellenére sajnos Szlovákia azon kevés európai országok egyike, ahol a HPV elleni oltás nem része a nemzeti immunizációs programnak” –mondta Martin Redecha. Majd hozzátette: – Az átoltottság aránya nálunk alig éri el a 3 százalékot. Azt szeretnénk, ha szakembereink, pácienseink, törvényhozóink és az egészségbiztosítók ügyfelei a környező országok sikereiről vennének példát.” (kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?