Szétlövik a Földre zuhanó kémműholdat

Washington. George Bush amerikai elnök úgy döntött, hogy szétlövik azt az amerikai kém?műholdat, amely elromlott, s rövidesen a Földre zuhan.

Washington. George Bush amerikai elnök úgy döntött, hogy szétlövik azt az amerikai kém?műholdat, amely elromlott, s rövidesen a Földre zuhan. James Jeffries, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának helyettese közölte: Bush azért határozott így, mert veszélyt jelent a műhold fékezőrakétáiban található, több mint fél tonna mérgező anyag, a hidrazin. James Cartwright, a katonai vezérkar helyettes főnöke szerint a legrosszabb esetben a mérgező vegyület halált okozhat belélegzéskor.

Korábbi közlések szerint a Bush-kormányzat azt szeretné, ha a haditengerészet egyik cirkálójáról egy különleges, erre a célra átalakított rakétát irányítanának a mesterséges holdra, és szétlőnék, mielőtt március elején belép a Föld légkörébe. Az akció pontos időpontját egyelőre nem közölték.

Cartwright tábornok szerint a Standard Missile 3 típusú rakétával lövik majd szét a műholdat. A cél az, hogy közvetlenül eltalálják a műhold üzemanyagtartályát, s így a minimumra csökkentsék a Földre kerülő mérgező vegyület mennyiségét. A Pentagon egyik tisztségviselője közölte, hogy megpróbálják egy rakétával szétlőni az üzemképtelen műholdat, de ezután két nap áll majd rendelkezésre egy esetleges újabb kísérletre.

Egy műhold lelövése rendkívül kényes nemzetközi kérdésnek számít a katonai és diplomáciai vonatkozásai miatt. Amikor tavaly januárban Kína lelőtte egyik nem működő, 850 kilogrammos meteorológiai műholdját, az egész világ tiltakozott a kísérlet ellen. Ez volt az űrkorszak 50 évének az az eseménye, amely a legtöbb űrszemetet jutatta a világűrbe: szakértők szerint a kísérlet következtében az űrszemét mennyisége tíz százalékkal nőtt a 200–3800 kilométer közötti magasságtartományban. Az űrsze?mét fele legalább 20 évig pályán marad, veszélyeztetve a jelenleg működő mesterséges holdak jelentős részét.

A műhold lelövésére vállalkozva az amerikai haditengerészetnek olyan időpontot és helyet kell választania, hogy a robbanás következtében keletkező roncsdarabok a lehető legkisebb mértékben károsítsák a Föld körül keringő műholdakat. Szakértők szerint a közel 2,3 tonnás amerikai műhold majdnem fele nem jut be a Föld légkörébe – ahol megsemmisülne –, hanem szétszóródik a bolygónk körüli pályán.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?