Száznál több halottat találtak

Kemerevo. A legújabb, tegnap déli jelentések szerint legalább 106 bányász vesztette életét az előző nap sújtólégrobbanás következtében beomlott nyugat-szibériai szénbányában.

A mentősök tegnap is folytatták a keresést, még 4 ember után folyt a kutatásSITA/AP-felvételA kemerovói megye illetékesei szerint a nyugat-szibériai Kuzbassz medencében található, a Moszkvától 3000 kilométerre keletre fekvő Novokuznyeckhez tartozó Uljanovszkaja bányában 203 ember tartózkodott, amikor berobbant a metángáz. A mentőalakulatoknak tegnap délig 93 bányászt sikerült a felszínre hozniuk. Az egyik halálos áldozat brit állampolgár. Az üzletember tolmácsával azért kereste fel a bányát, hogy szemügyre vegyék a brit gyártmányú, a metángáz jelenlétére figyelmeztető rendszert. Holttestét már azonosították. A szemlén jelen volt a bánya 20 vezetője is, közte az igazgatóhelyettes, a főmérnök és a főgépész. Ők is meghaltak. A bányászok 270 méteres mélységben dolgoztak.

Sérültek is vannak a kimentett emberek között, őket a környező kórházakba szállították. A hozzátartozókat a szomszédos bánya irodai- és lakóépületeiben helyezték el, pszichológusok foglalkoznak velük. A helyi közigazgatás és a bánya tulajdonosai között korábban kötött megállapodás értelmében az áldozatok hozzátartozóinak egymillió rubeles pénzsegélyt folyósítanak.

A mentők jelenleg egy elektromos vezeték fektetésén dolgoznak, hogy lehetővé tegyék az aknák jobb szellőzését. Harmincöt mentőalakulat dolgozott a mentésen, a munkálatok összehangolása érdekében válságstábot hoztak létre.

Az Uljanovszakaja bánya viszonylag új: 2002 októberében helyezték üzembe, és a legkorszerűbb brit és német berendezésekkel szerelték fel. A sújtólégrobbanás előtt nem sokkal a műszerek a metángáz igen nagy koncentrációját rögzítették. A bányában naponta 6 ezer tonna, évente pedig mintegy 3 millió tonna szenet fejtenek. Novokuznyeckben utoljára 2004-ben volt súlyos bányaszerencsétlenség: akkor a sújtólégrobbanásnak 47-en estek áldozatul.

Az orosz független bányász szakszervezet vezetője tegnap az Eho Moszkvi rádióban új biztonsági rendszabályokat sürgetett a bányakatasztrófák megelőzése érdekében. Alekszandr Szergejev úgy vélekedett, hogy törvényben kell megtiltani a felszíni szellőztetés nélküli föld alatti szénbányászatot. A szakszervezeti vezető egyúttal a kvótarendszert is felelőssé tette a szerencsétlenségekért, mert emiatt a bányászokat gyorsabb munkára, nagyobb mennyiségű széntermelésre ösztönzik és ez potenciálisan több figyelmetlenséghez és végzetes hibához vezet. (mti, n)

Hatvanhárom idős ember megégett

Krasznodar. Legkevesebb 63-an meghaltak és 27-en megsérültek tegnap reggel egy öregek otthonában a dél-oroszországi Kubány térségében, Kamisevackaja faluban. A hálótermeknek otthont adó épület teljesen leégett, a lángok 1000 négyzetméteres felületre terjedtek ki. A Krasznodari terület katasztrófavédelmi főosztályának vezetője szerint 33 embert sikerült élve kimenteni. A tábornok elmondta, hogy az épületet nemrégiben újították fel, és korszerű tűzvédelmi rendszerrel látták el. Mint mondta, az őr csak a tűzvédelmi rendszer harmadik jelzése után, a füstöt észlelve riasztotta a tűzoltókat. (mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?