Számos ismerős arccal találkozhatunk az új törvényhozásban

Smer
A Smer parlamenti képviselőit 5 kivételével újraválasztották. A legaktívabb Robert Kaliňák volt. A legtöbb fejtörést Dušan Muňko, a papagájtenyésztő okozta, hiszen az ügyészség kérte képviselői immunitásának megvonását.

Smer

A Smer parlamenti képviselőit 5 kivételével újraválasztották. A legaktívabb Robert Kaliňák volt. A legtöbb fejtörést Dušan Muňko, a papagájtenyésztő okozta, hiszen az ügyészség kérte képviselői immunitásának megvonását. A képviselő neve felbukkant a Nemzeti Emlékezet Intézetének ügynöklistáján is, 1976 és 1992 között ő volt a Slovakotour utazási iroda igazgatója, és a tartótisztjei dicsérték munkáját.

Ugyancsak aktív képviselő volt a párt alelnöke és egészségügyi szakértője, Pavol Paška, aki az elmúlt négy évben talán legtöbbet bírálta Rudolf Zajac egészségügyi reformját. A választási kampányban Mikuláš Dzurinda azzal vádolta, hogy vagyonát a korábbi egészségügyi rendszer kihasználásával szerezte: gyógyszerforgalmazó cége kölcsönt vett fel, majd tönkrement, és adósságát nem fizette vissza.

Dušan Čaplovič nacionalizmusáról ismert. A rozsnyói Kossuth-szobor felavatása kapcsán kijelentette, hogy ez egy olyan „tett, mely a száz évvel ezelőtti magyarosítást idézi”. Az MKP-t pedig azzal vádolta, a szlovák kormányban Magyarország érdekeit képviseli.

Újra képviselő lett a négy évvel ezelőtt esszéíró pályázaton kiválasztott egyik képviselőjelölt, Robert Madej, aki akkor a parlament legfiatalabb tagja volt. Főleg a szociális kérdésekhez szólt hozzá, és a négy év alatt fokozatosan beleszokott a képviselői munkába.

Smeres képviselő lett Dušan Jarjabek volt HZDS-es politikus is, aki már az előző ciklusban átült a Smer padsoraiba.

SDKÚ

A párt parlamenti frakcióját több képviselő is elhagyta a Nemzetbiztonsági Hivatal igazgatója körül kitört 2004-es botrány miatt. Ők alapították meg 2005-ben a Szabad Fórumot, mely azonban nem jutott be a parlamentbe.

Egy képviselővel bővült is a klub, az SDKÚ-hoz csatlakozott Jozef Banáš, aki korábban az ANO képviselője volt.

A frakcióvezető Milan Hort volt, akinek feltehetően sok munkát adott a szükséges szavazatok biztosítása, a koalíció meggyengülése után.

Az egészségügyi reformtörvények elfogadása során Viliam Novotný volt a legaktívabb, ő vállalta a legtöbb jogszabály előadójának feladatát.

Tomáš Galbavý a rádió és televízió üzembentartási díjára kiszabott büntetőkamat eltörlése kapcsán vált ismertté.

SNS

A Szlovák Nemzeti Párt négy-éves szünet után került a parlamentbe, néhány képviselője azonban egyáltalán nem újonc.

Ján Slota, Anna Belousovová és Štefan Zelník már ültek a törvényhozásban, s az egyik legkevésbé stabil frakció tagjai voltak.

Malíková kirohanásai közismertek, Ján Slota kocsmai stílusa is feledhetetlen. Az utóbbira az is jellemző volt, hogy mihelyt felbukkant a plénumban, rögtön megnyomta a gombot, szót kért, és javaslatot tett a vita berekesztésére, amelyet a többség elfogadott.

Ján Mikolaj neve is ismerősen cseng; 2002-ben a HZDS tagjaként szerzett mandátumot, majd a függetlenekhez ült át, s már az előző megbízatási időszakban is de facto az SNS érdekeit képviselte.

MKP

A magyar párt frakciója hagyományosan a legstabilabbnak számít.

Volt olyan tagja, aki alig szólalt fel a vitákban, ám évek óta kétségkívül a legfegyelmezettebb klub.

Képviselői java már az előző időszakban is a parlamentben vagy a kormányban ült.

Duray Miklós van a leghosszabb ideje a parlamentben, egyébként ő hiányzott a legtöbbször.

Bugár Béla a szlovák politikusok körében általában közkedvelt, A. Nagy László pedig az emberjogi bizottság elnökeként titokban Kubában járt.

HZDS

Vladimír Mečiar is sokat hiányzott, s a vita hevében időnként megmutatta régi énjét, főleg amikor az 1994 és 1998 közötti időszakról volt szó.

Katarína Tóthová nehézkes beszédstílusával és azzal, hogy szinte mindenhez hozzászól és mindenre talál példát az alkotmányban, sokakat meg szokott mosolyogtatni.

Viliam Veteška az, aki igyekszik oldani másokban a HZDS iránti előítéleteket, őt általában kedvelik.

Zdenka Kramplová sem újonc, valaha külügyminiszter volt.

Tibor Mikušról az a hír járta, a HZDS azért indította a megyefőnök-választáson, mert meg akartak tőle szabadulni, ezzel szemben most ismét bekerült a parlamentbe.

Négy éve a HZDS frakciója elsőként szakadt. Miután a mozgalom ellenzékbe szorult, néhányan távoztak. Ez a veszély most is fennáll, hacsak Mečiar nem vonul végre nyugdíjba, aminek kicsi a valószínűsége.

KDH

A kereszténydemokraták általában mind keményfejűek, ragaszkodnak elveikhez, a parlamentben főleg a kommunistákkal és a HZDS-szel vívtak kisebb csatákat.

Ugyanakkor Pavol Hrušovský általában békülékeny hangot szokott megütni, Daniel Lipšic határozottságáról ismert, Vladimír Palko pedig katonás természetű.

František Mikloško igazi veterán közöttük, ízes bemondásaival zseniálisan oldja a feszültséget. Július Brocka nevéhez fűződik a magas (17 200 korona feletti) nyugdíjak valorizációjának leállítását szolgáló, kaotikus indítvány. (sza, lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?