Számos expedíció érkezik a Déli-sarkra meghódításának századik évfordulóján

Oslo |

<p>A norvég kormányfő is csatlakozik a Déli-sark meghódításának századik évfordulójára az Antarktiszon szerdán összesereglő számos expedícióhoz.</p>

Száz éve, december 14-én a híres norvég felfedező, Roald Amundsen érte el először a Déli-sarkot.

Az örök fagy gyakorta "a senki földjének" is nevezett vidéke a szerdai ünnepen szokatlanul forgalmasnak ígérkezik. Jens Stoltenberg norvég miniszterelnök repülőgéppel jut el a helyszínre, és a tervek szerint személyesen köszönti majd az évfordulóra befutó tucatnyi norvég expedíció tagjait. A Déli-sarkon ritkán fordulnak meg magas rangú politikusok, Stoltenberg az új-zélandi miniszterelnök, Helen Clark után a második oda látogató kormányfő.

Az évfordulóra brit expedíciókat is várnak: az angolok Robert Scott előtt akarják leróni tiszteletüket, aki a Déli-sark meghódításáért Amundsennel folytatott küzdelemben alulmaradt, és egy hónappal később, másodikként tűzte ki a brit lobogót a Föld legdélibb pontján.

Miután 1909-ben Robert Peary meghódította az Északi-sarkot, szédületes versenyfutás kezdődött az utolsó "terra incognita", ismeretlen föld eléréséért. Amundsen is Peary útjának hírére vette délnek az irányt, és egy időben szállt partra Scott-tal. 1911 októberében indultak a végső rohamra: Amundsen és négy társa kutyaszánon a rövidebb, ám nehezebb, míg Scott a 110 kilométerrel hosszabb, de már korábban feltárt útvonalat választotta.

Mint kiderült, a norvég kutató számított jobban, és ő volt a felkészültebb, ráadásul az időjárással is szerencsésebb volt. A Déli-sarkot 1911. december 14-én érték el, és 99 nap, 2800 kilométer megtétele után 1912. január 25-én az expedíció minden tagja épségben jutott vissza a bázisra. Scotték sorsa tragikusan alakult: 1912. január 18-án elérték a pólust, de a visszaúton odavesztek.

Egy 1959-ben aláírt szerződés megtiltja, hogy bármely ország jogot formáljon a zord vidékre. Fennhatóság híján nehéz megállapítani, hogy hány expedíció érkezik a sarkra, és honnan valók. Csupán az bizonyos, hogy kutyaszánnal már nem közlekedhetnek, mert a kilencvenes években a behurcolható betegségektől tartva kitiltották az ebeket a Déli-pólusról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?