Svábbogarak terjesztik

Feltehetőleg a svábbogarak hurcolták be a csatornarendszeren keresztül a lakásokba az atípusos tüdőgyulladás (SARS) vírusát – nyilatkozta egy rádióadásban a hongkongi egészségügyi hatóság igazgatóhelyettese.

Szinte kötelező a „szájkosár” Hongkongban. Az ország legnépszerűbb énekesének és színészének, a hónap elején öngyilkosságot elkövetett Leslie Cheungnak a temetésén is a SARS-é volt a főszerep. ČTK/AP-felvételA Reuters által idézett nyilatkozat szerint a svábbogarak által becipelt fertőzött szennyeződés miatt tört ki egy adott házban és környékén különös erővel a kór (csaknem 300-an betegedtek meg ott). Ez igen riasztó perspektívát jelent, hiszen Hongkongban 7 millióan élnek többnyire soklakásos, zsúfolt házakban. Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a svábbogarak is vírushordozók, de ha így van, akkor még nehezebb lesz megfékezni a SARS terjedését – állítja a Reuters.

Szerte a világon eddig 2750-en fertőződtek meg az ismeretlen vírustól, mintegy 20 országban, a halottak száma meghaladja a százat. A legtöbb beteget a kór kiindulási országában, Kínában találták, utána Hongkong következik. A betegség halálozási aránya alacsonyabb, mint a rendes influenzáé – emlékeztetnek orvosok –, de a fertőzésből nagyon gyorsan lesz súlyos tüdőgyulladás. A gyorsan terjedő SARS miatt egyre fenyegetőbb mértékben esik vissza az ázsiai turizmus, s szakértők szerint a térség egész gazdasága súlyos válságba kerülhet.

ÚJABB REJTÉLYES KÓR

Közben Vietnamban egy újabb ismeretlen kór ütötte fel fejét, amely eddig már tíz gyermek halálát okozta. Az ismeretlen eredetű vírus Ho Si Minh-városban pusztít: az elmúlt egy hónapban 10, háromévesnél fiatalabb kisgyermek halálát okozta a rejtélyes betegség.

Mint a vietnami kommunista párt ifjúság lapja, a Tuoi Treben olvasható, a fertőzés áldozatai először magas láztól és hasmenéstől szenvedtek, majd kómába estek, végül légzés- és szívbénulást kaptak. A legújabb áldozat, egy 16 hónapos gyermek hétfőn halt meg 11 órával kórházba szállítása után. A vietnami orvosok szerint a fertőzésnek nincs köze az országban ugyancsak terjedő atípusos tüdőgyulladáshoz (SARS), inkább az enterovírusok csoportjába sorolható. A különböző ismert vírusokkal folytatott tesztek azonban eddig eredménytelenek voltak.

A Reuters emlékeztet arra, hogy 1998-ban Tajvan szigetén 50 gyermek halt meg enterovírus-fertőzéstől és 253-an kerültek kórházba. Ugyancsak voltak hasonló, halálos végű megbetegedések Ausztráliában 1999-ben. (mti, kor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?