Nem érdem, nem úgy éreztem a hatvanas évek végén sem, hogy dicsőség lenne – mindenesetre, ha oroszból nagydolgozatot írtunk, borítékolhattam a hármast. A tanárnő meg is mondta: ő ugyan nem kínlódik az én bolhányi betűimmel.
Sumienka-blues
Történt a hőgutás időkben, nem is olyan régen, amikor kínomban már a Dunát is kiittam volna, nem győztem hűteni az ásványvizet, jegelni a jegesteát, amikor már arra vágytam, lenne bár egy vízágyam, lehetőleg tépőzárral működő, hogy forró nyári éjszakákon kinyissam, és elmerülhessek benne, persze csak nyakig, mert az ember félti ezt a rongyos életét, hogy az élelmiszerboltban rámköszönt gyerekkorom üdítőital-alapja, a pezsgőpor. Szép kék csomagolás, citromízű, hirdette az ábra – ezt még olvasószemüveg nélkül is aránylag tisztán láttam. Otthon azon nyomban bele a finom, pezsdítő port egy pohárba, jól kiengedtem a vizet, minél hidegebb, annál jobban fáj a torkom. Víz a porra, lelki ízlelő bimbóimmal már előre éreztem a bevált, ismerős ízt. Helyette azonban jött a hideg zuhany. Víz elillan, pohár habzik, torkom kiszárad. Akkor olvasom a bolhabetűs használati utasítást: végy egy ibriket, tégy bele hat deci vizet, abban kell feloldani a port. Nem úgy, mint a régit, amelyet emberszabású fogyasztásra gyártottak. Bánatomban elővettem a cigarettámat, adjak az egészségemnek egy löketet, amelyen viszont óriási, vérfagyasztó betűkkel áll: „A dohányzás halálos rákot okoz.” Hatalmas betűkkel, mintha nem tudnám.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.