A Bajkál-tóba 336 folyó viszi kőomlásokból, földcsuszamlásokból és iszaplavinákból származó hordalékát, ám a Föld legnagyobb, legmélyebb és legtisztább vizű tava feneketlen hordónak látszik: mindezt fölveszi a maga 24 ezer köbkilométeres víztömegébe.
Süllyed a Bajkál feneke
A tó keletkezése 45 millió évvel ezelőtt kezdődött, amikor az Indiai-lemez ékként behatolt az Ázsiai-lemezbe. Ennek következtében vetődések alakultak ki, nagy kőzettömegek csaknem párhuzamosan beszakadtak, vagy lesüllyedtek. Árkos törés következett be, és végül évmilliók alatt kialakult a Bajkál-tó 636 km hosszú és 80 km széles medencéje. Ám még ma sincs nyugalom! A törés mentén állandóan új kéreganyag emelkedik fel és nyomódik oldalra: az árok folyamatosan szélesedik, és ezzel növekszik a tó medencéje. A tófenék süllyedése viszont – a földrengések adatai szerint – ugrásszerű. Egy 1959-ben bekövetkezett földrengés alkalmával a tófenéksüllyedés miatt a Bajkál térfogata egyszeriben 200 millió köbméterrel nőtt. A földmozgások adatait 1862-ben kezdték följegyezni. A tó térfogata azóta csaknem 4 milliárd köbméterrel nőtt. Ha a földmozgások tovább is így folytatódnak, a Bajkál-tó a távoli jövőben egy Ázsiát kettéosztó tengerré válhat. (Természet Világa, origo.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.