Stratégiai vidékfejlesztési tervezet

A kormány december elején fogadta el az SZK nemzeti stratégiai vidékfejlesztési tervének javaslatát a 2007-2013-as uniós költségvetési időszakra, amelyből a hazai mezőgazdaság és élelmiszeripar a versenyképesség fokozásához, az ágazati fejlesztésekhez és a vidéki élet fenntarthatóságához, annak javításához igényelhet majd uniós forrásokat. Nem is keveset, hiszen a felhasználható források összege 2,5 milliárd eurót, vagyis több mint 90 milliárd koronát tesz majd ki.

Az uniós rendtartás követelményeinek megfelelően a tagorszá-goknak saját nemzeti stratégiai vidékfejlesztési tervet kell kidolgozniuk, amely fő vonalakban meghatározza az egyes országok prioritásait. Ebben megszabják azokat a területeket, ahová az elkövetkező időszakban a vidékfejlesztésre felhasználható forrásokat mozgósítani szeretnék. Az unió 2007-2013-as költségvetési időszakában ezekre a célokra egy új alap, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap biztosítja a forrásokat, amely az eddig működő Európai Mezőgazdasági Garancia- és Irányító Alapot helyettesíti. A stratégiai tervek Brüsszel általi elfogadása után kerülhet majd sor a konkrét vidékfejlesztési tervek benyújtására, amelyek szintén az unió általi jóváhagyás után lépnek majd érvénybe. Ismertes, hogy az előző kormány 2006 májusában már elfogadott egy stratégiai tervezetet, amelyet azonban az új kormány hivatalba lépése után a kormányprogram célkitűzéseinek megfelelően jelentős mértékben átdolgoztak.

Az új tervezet hangsúlyozott célkitűzése nemcsak a mezőgazdasági termelés fokozottabb támogatása, hanem az ágazat multifunkciós jellegének stabilizálása és a vidék fenntartható fejlődésének biztosítása.

1. tengely

A tervezet négy programcsomagra, ún. tengelyre épül. Az első tengely a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás versenyképességének javításához nyújt forrásokat. Ez a hagyományos, a mezőgazdászok által már ismert támogatási formákat foglalja magában. Két prioritása van:

1. a modernizáció, a szerkezeti átalakítás és az inováció támogatása, a mezőgazdasági, élelmiszeripari és erdészeti termékek minőségének javítása,

2. az agrár-élelmiszeripari és erdészeti ágazatban dolgozók szakmai ismereteinek és szaktudásának elmélyítése.

Az 1. prioritás keretében a következő aktivitások támogathatók:

a mezőgazdasági vállalatok modernizálása,

a mezőgazdasági és erdészeti termékek értékének növelése,

a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás fejlesztésével kapcsolatos infrastruktúra (földrendezés),

az erdők gazdasági értékének növelése.

Az 1. prioritás keretében elsősorban a termelési berendezésekbe (gazdasági épületek, raktárkapacitások, gépek és berendezések) irányuló beruházásokra kívánja helyezni a hangsúlyt. A növénytermesztésben a termelési folyamat átfogó fejlesztését szolgáló modern gépi-technológiai berendezésekre, az állattenyésztésben az istállók modernizálására és a termelés optimalizálására irányul majd a figyelem, ami ugyanakkor az állatjóléti követelmények betartásával is párosul. Úgyszintén támogatásra számíthatnak az állati trágya tárolására és feldolgozására szolgáló létesítmények és technológiák.

A mezőgazdasági és erdészeti termékek feldolgozásának támogatását szolgáló beruházások olyan meglévő kapacitások fejlesztésére irányulnak majd, amelyek növelik a vállalatok versenyképességét. A tervezet hangsúlyozottabb figyelmet fordít a gabonafeldolgozói, a tejfeldolgozói és húsfeldolgozói kapacitások kihasználásának növelésére is. Ugyanakkor támogatni kívánja a termelés diverzifikálását szolgáló beruházásokat, valamint a környezetkímélő, energiatakarékos technológiákat, a megújuló energiaforrások hatékony felhasználását.

A második prioritás fő szempontja a szakmai továbbképzés, a tájékoztatás és a tanácsadás hatékony rendszerének támogatása.

Az 1. tengely célkitűzéseinek megvalósítására a tervezett források 31,5 százalékát folyósítják majd.

2. tengely

A 2. tengely alapvető szempontja a környezetvédelmi célok megvalósításának támogatása. E tengely célja olyan multifunkciós mezőgazdasági és erdőgazdálkodási rendszerek kialakítása, amelyek kedvezően hatnak a környezetre, a természet és a táj megőrzésére. A tengelyhez tartozó négy prioritás keretében a környezetkímélő és a táj biodiverzitását megőrző mezőgazdasági és erdészeti eljárásokat, a felszíni és a talajvizek, valamint a termőtalajok és az erdőtalajok minőségének javítását szolgáló eljárásokat, valamint a légköri változások következményeinek mérséklését célzó eljárásokat kívánják támogatni. Itt a környezetkímélő termelési eljárások bevezetése, a biodiverzitás megőrzése, az ökológiai mezőgazdaság, a talajkímélő eljárások támogatása mellett a kedvezőtlen adottságú területek (LFA), az agroenvironmentális tevékenységek, az állatok életfeltételeit javító aktivitások, az erdővédelmi intézkedések számíthatnak támogatásra. A rendszerben fontos szerepet, külön prioritást kap a légköri változások okozta károk következményeinek ellensúlyozása, amely az erdők fő funkcióinak megőrzésére, a különböző károk megelőzésére, az erdők faállományának felújítására, valamint az üvegházhatás következményinek mérséklésére irányul. A második tengely céljainak megvalósítására a források 50 százalékát szánják.

3. tengely

A 3. tengely a vidéki élet javítására és a vidéki gazdasági tevékenységek diverzifikálására irányul. Négy prioritása van, amelyek új vidéki munkahelyek kialakítását és a vidéki turizmus fejlesztését, az ezzel kapcsolatos képzés és információs szolgáltatások támogatását, a vidéki települések fejlesztését és az ún. helyi partnerségek kialakítását célozza. A harmadik tengely elsősorban a vidéki települések számára kínál lehetőségeket és forrásokat. A támogatható aktivitások közül a nem mezőgazdasági tevékenységek diverzifikálására létrehozott programok azok, amelyek új munkahelyek kialakításával próbálnak lehetőséget biztosítani a mezőgazdaságból felszabaduló vidéki munkaerő számára. Ez elsősorban az üdülési, rekreációs és turisztikai szálláshelyek felújítására, átalakítására és fejlesztésére, valamint az agroturisztikai központok, a hozzájuk tartozó sportolási és üdülési lehetőségek kialakítására nyújtott támogatásokban nyilvánul meg. Egyúttal a helyi lehetőségek és források kihasználásának támogatását is jelenti, amellyel a helyi lakosság foglalkoztatását javítják, ez a régi mesterségek és hagyományok felújítását is magában foglalja. A kisebb települések számára lehetőségek nyílnak a településfejlesztési elképzelések megvalósítására, utak, terek egyéb létesítmények felújításával. E tengely aktivitásainak megvalósítására a források 13,5 százalékát fordítják majd.

4. tengely

A 4. tengely a helyi partnerség kialakítására, és a vidékfejlesztés belső fejlesztési potenciáljának támogatására összpontosít. Alapjában véve a LEADER programot jelenti. Ez egy speciális program, amely elsősorban az alulról jövő kezdeményezésekre épít. A lényege, hogy egy meglehetősen nagy, több településből létrehozott közösség, történelmi vagy egyéb azonossággal rendelkező térség, amelyet mintegy 10-15 település alkot, ún. helyi akciócsoportot hoz létre. A helyi akciócsoportot különböző érdekcsoportok, társulások, vállalkozások, nonprofit szervezetek és intézmények alkotják, amelyeknek érdekük a források összevonása egy-egy adott cél megvalósítása céljából, s ehhez megfelelő programot is tudnak létrehozni. Ezek a programok egy adott térség attraktivitását hivatottak javítani, főleg a munkanélküliségtől leginkább sújtott térségekben. A megfelelő programok és tervezetek kialakítása érdekében már jelenleg is zajlanak olyan továbbképzések, amelyeken az említettekre készítik fel az embereket. Az elképzelések szerint a program várhatóan az idei év végén lesz beindítható, addigra kialakulhatnak azok a helyi akciócsoportok, amelyek a programok készítésében fejthetik ki a tevékenységüket.

A támogatásokat a tengely keretében benyújtott és jóváhagyott projektekre folyósítják majd. A hatékony programozás érdekében a szaktárca vezetése létre kívánja hozni a helyi akciócsoportok hálózatát. Ezek a helyi, regionális és országos szinten koordinációs szerepet is betöltenek. Érdekessége ennek a 4. tengelynek, hogy a 3. tengely által meghatározott tevékenységeket támogatja.

A támogatások igénylői és kihasználói a helyi akciócsoportok hálózatának keretében tudják majd érvényesíteni igényeiket. Ezekben a csoportokban részt vehetnek mind a települések és az általuk létrehozott társulások, a meglévő és a jövőben kialakítandó mikrorégiók, partnerségek, a farmerek és társulásaik, mezőgazdasági, élelmiszeripari és erdészeti kamarák, szövetségek, kormányon kívüli szervezetek és speciális kormányzati alakulatok is. A hálózat országos korodinátora a szakminisztérium lesz.

A nemzeti stratégiai vidékfejlesztési tervezetet Brüsszelbe terjesztik elő jóváhagyásra. Az uniónak hat hónapja van a tervezet elbírálására és jóváhagyására, ennek elfogadása után az országok saját vidékfejlesztési tervüket dolgozzák ki és terjesztik elő jóváhagyásra (www. mpsr.sk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?