Spielberg bojkottja

Peking. Valósággal leforrázta a pekingi olimpia szervezőit Steven Spielberg bejelentése: nem vállalja a nyitó- és záróceremónia rendezését, mert sürgetése ellenére a kínai kormány nem gyakorolt nyomást Szudánra a dárfúri válság megoldására.

Reuters-felvételA hollywoodi filmgurut, aki korábban elvállalta, hogy a játékok művészeti tanácsadója legyen, tavaly márciusban hidegzuhanyként érte Mia Farrow Wall Street Journalban megjelentetett cikke, a?melyben „Peking imázsának fényezésével” vádolta meg a rendezőt, amiért igent mondott a felkérésre. A kínai kormány ugyanis annak a Szudánnak az egyik legfontosabb gazdasági partnere, amelyet kétszázezer ember halálát okozó módszeres emberirtással vádolnak, és amelynek dárfúri térségében két és félmillió, embertelen helyzetbe kényszerült menekült él.

A rendező a publikáció nyomán nyílt levélben fordult a kínai elnökhöz megírva, hogy „csak a közelmúltban értette meg Kínának a térségben játszott szerepét, stratégiai és támogató kapcsolatát a szudáni kormánnyal”, és felszólította Hu Csin-taót, hogy vesse latba befolyását a dárfúri helyzet megoldására. Az ultimátum azonban nem érte el célját, és Spielberg lelkiismereti okokra hivatkozva kedden lemondott a megbízásról.

„Rájöttem, a lelkiismeretem nem engedi, hogy úgy dolgozzam, mintha mi sem történt volna. Időmet és energiámat most nem az olimpiai ceremóniákra kell fordítanom, hanem arra, hogy véget lehessen vetni a Dárfúrban most is folyamatosan zajló ember elleni elbeszélhetetlen bűnöknek” – fogalmazott közleményében.

A bejelentés érzékenyen érintheti a pekingi olimpiai játékok presztízsét, amelynek megalapozására óriási összegeket költöttek a szervezők, ettől remélve az emberi jogok terén folyamatosan elmarasztalt Kína „comme il faut”-vá válását.

Spielbergnek az ázsiai ország egyik legelismertebb rendezőjével, Csang Ji-mouval (Hős) és a 2000-es ausztráliai játékok ausztrál rendezőjével kellett volna megosztania szakmai tudását. A két társrendező egyelőre nem kommentálta nagy tekintélyű kollégájuk döntését.

A hivatalos pekingi álláspont szerint Dárfúr témájának összekapcsolása az olimpiával csupán a játékok „politizálására” tett kísérlet, s mint ilyen idegen az olimpiai eszmétől.

Kína egyébként azt állítja, hogy erőfeszítéseket tesz a dárfúri helyzet enyhítésére, gazdasági kapcsolatai végül is a szegénység csökkentéséhez vezetnek, ez pedig segít a konfliktus rendezésében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?