Sikeresen landolt a Superjumbo

Szingapúr. Megtette első kereskedelmi útját a világ legnagyobb repülőgépe. A Singapore Airlines Airbus A380-asa közép-európai idő szerint tegnap 9 óra 23 perckor érkezett meg Sydneybe.

Az Airbus a világ első olyan repülőgépe, amely a fedélzet teljes hosszában kétszintes. Ennyi utasnál is gyorsan kell megoldani a be- és kiszállást, ezért a repülőre összesen 24 ajtót tettek. Reuters-felvételA repülő fedélzetén 455 ember utazott. A legidősebb utas egy 91 éves férfi volt, aki nyolctagú családját fizette be az útra.

Az új Airbus első járatára a jegyeket – 560 és 100 380 dollár közötti áron – árverésen értékesítették: az így befolyt 1,3 millió dollárt jótékonysági célokra fordítják. A Singapore Airlines meghívott egy kaliforniai férfit az útra, aki majdnem négy évtizede a Boeing 747-es első útján is részt vett. Thomas Lee azt mondta, lenyűgözte, milyen halk volt az Airbus.

Az óriásrepülő közép-európai idő szerint tegnap hajnali 2 óra 16 perckor szállt fel a szingapúri Csangi repülőtérről. A luxus óriásgép fedélzetén pezsgővel és kaviárral várták az utasokat.

A Singapore Airlines gépén 471 utasnak van hely. Bár az A380-asokon eredetileg akár 853 utas is elfér, a szingapúri cég olyan repülőt kért, amelyen lakosztályok is vannak, összesen 12. A lakosztályokra jegyet foglaló utasokat 1996-os évjáratú Dom Pérignon Rosé pezsgővel, kaviárral és kacsamellel kínálták. Az ételeket a fedélzeten készíti két szakács. Az A1-es lakosztály utasa például több mint 100 ezer dollárt fizetett a jegyért.

A nyugat-európai Airbus repülőgépgyár október 15-én adta át első A380-as óriásgépét a Singapore Airlinesnak. Nem volt könnyű eljutni idáig, az ötlettől az első repülésig több év telt el, a költségek megnövekedtek (11 milliárd euróra), többször halasztották a szállítást. Az Airbus a 90-es évek elején döntött úgy, kifejleszti a világ legnagyobb utasszállító gépét, melyet igazából a Boeing 747 riválisának szántak. A repülő nem véletlenül kapta a Superjumbo becenevet, teljes hossza 73 m, magassága eléri a 24 m-t, a szárnyak fesztávolsága 80 m, felülete 850 négyzetméter. Nagy?sága miatt nehéz a kiszolgálása – például nincs olyan magas lépcső, amely felérne a második szinten lévő ajtókhoz, és nem elég nagyok az üzemanyag-szállító autók sem –, emiatt sok repülőteret át kellett alakítani, hogy egyáltalán fogadni tudja az óriásgépet.

Az utaszállító nemcsak méreteiben, kialakításában is megtöri a hagyományokat. Az A380-on a megrendelő igényei szerint alakítják ki a belső teret. Alap állapotban 555 utas fér el kényelmes körülmények között, de ha csak turistaosztályt alakítanak ki, akkor akár 853 utast is szállíthat egyszerre. De luxusigényeket is kielégítenek, kialakítható például bár, étterem, konditerem vagy akár fürdővel ellátott mini lakosztályok. A szintek között mozgólépcsőn vagy liften is közlekedhetnek az utasok.

A tegnapi első út után vasárnap indul a következő Airbus Sydney-be. Szingapúrból Londonba februártól lesz rendszeres Airbus-járat. (RTL Klub, index)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?