Rosszabbul élünk mi is?

Szlovákia polgárai sokkal elégedettebbek életszínvonalukkal, mint három évvel ezelőtt – derült ki az Eurobarometer közvélemény-kutatás eredményeiből. Szlovákia már harmadik alkalommal vett részt a vizsgálatban. A legújabb felmérés rámutatott, azoknak a lakosoknak a száma, akik „inkább elégedettek” életszínvonalukkal, 2003-tól 2005-ig 48-ról 55 százalékra emelkedett.

Az emberek kilenc százaléka rendkívül elégedett, míg a kevésbé vagy teljesen elégedetlen polgárok száma tíz százalékkal csökkent. „A régi uniós tagállamok elégedettsége egyértelmű, hiszen magasabb az egy főre eső bruttó hazai össztermék, mint Szlovákiában, illetve a reálbérek is magasabbak, mint máshol” – áll az Eurobarometer jelentésében.

A felmérés összeállítói szerint a kedvező véleményhez továbbra is Szlovákia Európai Unióhoz való csatlakozása járult hozzá.

További kedvező tényezőnek tekinthető, hogy a szociális és gazdasági reformok tizenhat év után először mutatják eredményüket – még ha a hatásuk egyelőre nem is érzékelhető nagy mértékben. Azok, akiknek az életét a legjobban befolyásolták az egyes reformlépések, a „kevésbé elégedettek” csoportjából a „teljesen elégedetlenek” csoportjába kerültek át.

Szociológusok véleménye szerint azonban nem csak a gazdasági és szociális kérdések terén nő fokozatosan a polgárok optimizmusa. Az emberek jobban értékelik az ország további fejlődését, a Mečiar-korszak befejezését, azt, hogy Szlovákiát már nemzetközi szinten is jobban elismerik, illetve az uniós csatlakozásunkból eredő számos új lehetőséget.

Fokozatosan háttérbe szorul az állandó panaszkodás, az elégedetlenség, a felmérés szerint az emberek önbizalma lényegesen megnőtt. Egyrészt azok változtatták meg véleményüket, akik kihasználták a számtalan új lehetőséget az unión belül, illetve azok, akiknek az országba áramló uniós támogatások segítettek. Szlovákia polgáraira az elmúlt években az állandó pesszimizmus volt a jellemző, amely elsősorban a reális életfeltételekkel volt összefüggésben.

A megkérdezettek növekvő pesszimizmussal válaszoltak az anyagi helyzetükről szóló kérdésekre. Az anyagi helyzet jobbra fordulását az ország lakosságának 21 százaléka várja (az EU más tagállamaiban 25%), peszszimista véleménye a megkérdezettek 35 százalékának volt (az EU más tagállamaiban 19%), és 41 százalékuk nem vár jelentősebb változást (az EU-ban 53%).

A felmérés továbbá rámutatott, hogy a lakosság 43 százalékának véleménye szerint az ország elsődleges prioritása – az elkövetkezendő 10–15 évben – az áremelkedés elleni harc kell, hogy legyen. A lakosság anyagi helyzetét tekintve az ország még mindig nem érte el az 1989 előtti szintet – magyarán: fizetésünkből még nem tudunk annyit vásárolni, mint 1989 előtt.

A lakosság 39 százaléka úgy véli, a következő évben nehezebb lesz munkát találni – az unióban a lakosok 40 százaléka van hasonló véleményen. A megkérdezettek 14 százaléka gondolja úgy, hogy pont őket fogja érinteni a legjobban a munkanélküliség.

A polgárok csaknem fele vélekedik úgy, hogy az ország gazdasági helyzete a következő évben rosszabbodik. „A negatív válaszokhoz viszont lényegesen hozzájárulhatott az a tényező is, hogy a közvélemény-kutatás elkészítésének idején jelentette be a Hancook gumiabroncsgyár, hogy Szlovákia helyett Magyarországon építi fel új üzemét” – áll a jelentésben.

Szlovákia polgárainak válaszai és az uniós átlag között a legkisebb különbség az ország gazdasági helyzetének javulása terén van – 17 százalék feltételez nálunk javulást, míg másutt az unióban 19. Az Eurobarometer összefoglalója szerint 2004 novemberétől 2005 novemberéig Szlovákiában a gazdasági helyzetről alkotott vélemény változott a leggyakrabban.

A háztartások anyagi helyzetét is rosszabb fényben látják a lakosok, mint 2004 novemberében.

Az Eurobarometer szerint újabb negatív tényező, hogy az országban először nőtt meg azoknak az embereknek a száma, akik nem tudták megfogalmazni elvárásaikat a következő 12 hónapra. Elsősorban a munkavállalást és munkanélküliséget érintő kérdésekről van szó – az emberek mintha aggódnának, bizonytalanok lennének.

Más kérdésekre adott válaszokból is egyértelműen kiderült: a polgárok továbbra is a munkanélküliséget tartják a legégetőbb problémának. Véleményük szerint az Európai Unió elsődleges feladata a munkanélküliség visszaszorítása kell, hogy legyen. (ú, dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?