Programozott sejthalál

A génszabályozással és a programozott sejthalállal kapcsolatos felfedezéseikért kapták az elismerést Sydney Brenner és John E. Sulston brit, valamint H. Robert Horvitz amerikai kutató kapta az idei orvosi Nobel-díjat.

A génszabályozással és a programozott sejthalállal kapcsolatos felfedezéseikért kapták az elismerést Sydney Brenner és John E. Sulston brit, valamint H. Robert Horvitz amerikai kutató kapta az idei orvosi Nobel-díjat. Az indoklás szerint ezzel ismerték el tudományos érdemeiket a szervfejlodés génszabályozásával és a programozott sejthalállal kapcsolatos felfedezéseikért. A három kutatónak sikerült azonosítania a szervek fejlodését, illetve a sejtek önpusztító folyamatát befolyásoló legfontosabb géneket. A felfedezések új fénybe helyezték bizonyos betegségek kialakulását, az AIDS-et, a hudéses rohamokat és az idegsorvadásos kórképeket is beleértve. A 75 éves Sydney Brenner a kaliforniai Berkely Egyetem Sejttudományi Intézetének kutatója új utakat nyitott azzal, hogy bebizonyította: a különbözo sejtmutációk meghatározott génekhez kötodnek, s azok génspecifikus módon alakítják az egyes szervek fejlodését. A 60 esztendos John E. Sulston a Cambridge-i egyetemen – férgeken kísérletezve – elsoként azonosította a sejthalál folyamatát befolyásoló mutáns gént. Az 55 esztendos amerikai H. Robert Horovitz, az amerikai Massachusetts Institute of Technology munkatársa kísérletei során rávilágított az egyes sejtek kölcsönhatására a sejthalál folyamatában, és bebizonyította, hogy ugyanazok a gének muködnek az emberi szervezetben is. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?