POZSONYI HIDAK

Öreg híd
Pozsonyban a 19. század közepén még csak fahíd volt. 1891 január elsején készült el az első beton- és acélkonstrukciós híd. A svájci Franz S. Cathry tervei alapján készült híd 460 méter hosszú volt, s három pilléren állt. Vasúton, közúton és gyalogosan is lehetett közlekedni rajta.

Öreg híd

Pozsonyban a 19. század közepén még csak fahíd volt. 1891 január elsején készült el az első beton- és acélkonstrukciós híd. A svájci Franz S. Cathry tervei alapján készült híd 460 méter hosszú volt, s három pilléren állt. Vasúton, közúton és gyalogosan is lehetett közlekedni rajta. A második világháború végén azonban a németek a levegőbe röpítették. A Vörös Hadsereg katonái öt hónap alatt egy teljesen fémkonstrukciós hidat építettek a helyére, amit 1946 február harmadikán adtak át. A mai napig szolgálja ez a híd a pozsonyiakat, noha eredetileg csak átmeneti időszakra, maximum 10 évre szánták. A rendszerváltásig a hidat a Vörös Hadsereg hídjának nevezték. A híd egy jelentős felújítás előtt áll.

Új híd

Az Új híd, vagy az UFO, ahogy a helyiek nevezik Pozsony egyik jellegzetessége lett. Megépítésére azért volt szükség, mert Európa egyik legnagyobb lakótelepét, a ligetfaluit elérhetővé kellett tenni. Ezért barbár módon megsemmisítették az óváros talán legszebb részeit, köztük a zsidó negyedet és a váralját. A híd három drótkötélen „lóg”. A híd tetején a Bystrica étterem található. A hidat 1967-ben kezdték építeni, 1972-től már megnyílt az autós közlekedés előtt. 1974-re készült el a fő attrakció, a forgó étterem 80 méter magasságban. A híd 432 méter hosszú, a folyó fölötti része 303 méter, szélessége 21 méter. Eredetileg a Szlovák Nemzeti Felkelés nevet viselte, a rendszerváltás után azonban Új híddá keresztelték. Ez a világ kilencedik legnagyobb egyben hegesztett hídja, s a harmadik legnagyobb ferde pilonos (felfüggesztő tartó).

Kikötői híd

Pozsony legkeletebbi hídja, a kikötő mellett. Ez, és az Öreg híd közt lesz az ötödik híd. 1977 és 1985 között építették. Kétszintes, az alsó szinten vonatok közlekednek. A legsűrűbb a forgalom ezen a hídon, mert része a fővárosi körgyűrűnek, amit azért ne úgy képzeljünk el, mint más fővárosokét.

Lafranconi híd

1985-ben kezdték építeni a legnyugatabbi, az eddigi leghosszabb és legfiatalabb hidat, s 1991-ben fejezték be. Szintén része a még csak épülő körgyűrűnek. 1134 méter hosszú, a Duna fölött ívelő része 800 méter. (tasr, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?