Potter-mánia ötödször

Fellélegezhettek végre azok a kivételt képező britek, akiket mind David Beckham átigazolási szappanoperája, mind a Harry Potter-sorozat ötödik részlete, a Harry Potter és a Főnix rendje megjelenése hidegen hagyott. A sajtó elviselhetetlen felhajtást csinált mindkét eseményből, ami a varázsinas szerzőjével kapcsolatban különösen furcsa, hiszen J. K. Rowling híresen ódzkodik a nyilvánosságtól.

Egy ifjú vásárló a londoni Waterstone könyvesboltbanSinead Lynch felvételeA nyári napfordulóval egybeeső könyvnyitányt megelőző hírözön lényegében semmi másról nem szólt, mint azokról a kísérletekről, melyek egyrészt a 766 oldalra rúgó kötet cselekményének utolsó percig tartó titokban tartására, másrészt annak kiszimatolására, kiszivárogtatására irányultak.

ŐSZINTE KĺVÁNCSISÁG

Az írónő és a Bloomsbury kiadó azzal indokolták a legfeljebb az atomprogram kezelésével felérő szigorú óvintézkedéseket, hogy nem akarták elrontani a Harry Potter-rajongók világszerte népes seregének örömét. Az elhárítási akció majdnem tökéletesen sikerült, hiszen a brit sajtó ellenállt a nyomdából ellopott könyvekből meggazdagodni próbáló kicsinyes brit tolvajok kísértésének, és a következményektől, a népharagtól tartva nem nyomtatta ki a felajánlott oldalakat, nem árulta el, ki az a kulcsfigura, aki a Főnix rendjében életét veszti. Az egyetlen lap a New York-i Daily News volt, amelyik „rövid bepillantást engedett a pörgő cselekményű vaskos kötetbe”, miután egyik riportere egy, a szigorú határidőt akarva-akaratlan figyelmen kívül hagyó könyvesboltban szabályosan megvásárolta a kötetet. Sokba kerülhet ez a lapnak, mert Rowling jogi képviselői azonnal százmillió dolláros keresetet indítottak szerződésszegés címén.

Az első hétvége tapasztalatai igazolták a Bloomsbury, illetve az amerikai szerzői jogokat felvásárló Scholastic kiadó stratégiáját, mely szerint a látványos hallgatás, a negyedik kötet, Harry Potter és a Tűz serlege óta eltelt három évben a folytatást egyre türelmetlenebbül váró olvasók őszinte kíváncsisága és az ezt kifejező, de végeredményben csak mellékes sztorikra utalt sajtó együttesen nagyobb érdeklődést gerjeszt a „HP5”-ként emlegetett könyv iránt, mint bármilyen aktív publicitás. A Főnix rendje valóban minden idők legkelendőbb könyvének bizonyult, tízszer olyan tempóban vásárolták az érdeklődők, mint a negyedik eresztést. A Bloomsbury 2,5, míg a Scholastic 8,5 millió példányt nyomtatott ki első menetben, és a legnagyobb megrendelő, az Amazon világhálós könyvterjesztő több mint 1,3 millióra tartott igényt. Amerikában máris hihetetlenül sok, nem kevesebb mint ötmillió példány került az olvasókhoz, és a terjesztők az óceán mindkét oldalán máris utánnyomást rendelnek a kiadóktól. Az egyik legkiterjedtebb brit újság- és könyv-kiskereskedelmi lánc, a WH Smith június 21-re virradóra másodpercenként nyolc kötetet adott el. A hivatalosan 16,99 fontra árazott könyvből közel 50 százalékos engedményt adó Tesco szupermarket-hálózat az első 24 órában 317 400 darabtól vált meg. Az év legrövidebb éjszakájára időzített könyvpremier kétségtelenül kimerítette a kommersz fogalmát, az említett W H Smith például a King’s Cross pályaudvaron megelevenítette a 9 és 3/4-es vágányt, ahonnan Harry Potter vonata a varázslóiskolába indul. Még a kifürkészhetetlen Joanne Rowling is előbújt skóciai elefántcsonttornyából, életre szóló élményt szerezve egy általános iskola mit sem sejtő növendékeinek, amikor az éjféli harangszó elhangzásakor megjelent az edinburghi főutca könyvesboltjában, dedikált néhány kötetet, és szóba elegyedett a meghökkent gyerekekkel.

A Főnix rendje még a már ugyancsak felkurblizott érdeklődéssel kísért Tűz serlegének 2000-es nyitányához viszonyítva is más nagyságrendbe tartozik. A brit könyvesboltok forgalmát tudományos alapossággal kísérő Nielsen BookScan intézet szerint a negyedik Harry Potter az első négy hétben 644 ezer, összesen 2,85 millió példányban kelt el. Világszerte ötvenöt nyelvre fordították le az eddigi négy kötetet, több mint kétszáz országban látott napvilágot, és 190 millió példány talált gazdára. Brit lapok gyakorta hivatkoznak arra a hangzatos adatra, hogy csak a Bibliát ültették át több nyelvre, illetve, hogy a Főnix rendje hosszabb, mint az Újszövetség. Itt érdemes megjegyezni, hogy a könyvsorozat szelleme nem mindenütt aratott osztatlan sikert, sokan kifogásolják, hogy túl sok benne az ördögi, misztikus, mágikus elem. Többek között egy kenti anglikán egyházi iskola betiltotta olvasását, mert az igazgatónő szerint Harry kalandjai ellenkeznek a Biblia tanításaival. Megfogalmazódott az a vélemény is, hogy Rowling maga is boszorkány.

KÉT INTERJÚ

Akik nyolc évvel ezelőtt bizalmat szavaztak a most 38 éves Rowlingnak, azokat Harry Potter varázspálcája dúsgazdag emberré változtatta. Ha az írónő vonakodó hírességként továbbra is húzódozik a nyilatkozatoktól, annyit tudni lehet a pre-HP-évekről, hogy az exeteri egyetemen végzett, majd egy portugál újságíróhoz ment férjhez. A házasság rövid ideig tartott, és Joanne gyorsan visszatért a szigetországba. Kislányával, a most 9 éves Jessicával Edinburghban telepedett le, hogy testvére közelében lehessen. Harry történetének vezérfonala egy Manchester és London között haladó, késlekedő vonaton fogalmazódott meg benne. A cselekmény fő szálait, a fontosabb szereplők sorsát grafikonok rögzítik, és a hét kötetre tervezett sorozat csattanója, amit Rowlingon kívül teremtett lélek sem tud, régóta egy páncélszekrény mélyén nyugszik. Rowling heti 69 fontos szociális segélyből vegetált és írta egy füstös kávéházban a varázstanonc történetét. 1995-ben következett be a fordulat mind az írónő, mind ügynöke, Christopher Little számára. Utóbbi a nevének köszönheti a szerencséjét. Rowling, miután befejezte a Bölcsek kövét, egy edinburghi közkönyvtárban kereste ki az irodalmi ügynökök listáját. Christopher Little-en fennakadt a szeme, úgy hangzott, mint egy gyermekkönyv szereplőjéé. A szerény londoni irodával rendelkező ügynök felismerte a postán érkezett kéziratban rejlő lehetőséget, de álmodni sem merte volna, milyen kincs hullott az ölébe. Kilenc kiadó utasította el a Harry Potter és a Bölcsek kövét, mielőtt a papírhalom a Bloomsburynél landolt, és felkeltette a szerkesztők érdeklődését. Az óvatos Little 2500 fontért adta el a szerzői jogot, majd csak a könyv 1997-es kedvező – de messze nem szenzációs – fogadtatása után bocsátotta aukcióra az amerikai jogokat, melyeket immár hat számjegyű összegért vívott ki magának a Scholastic. A Rowling érdekeit elszántan védelmező Little – aki tiszteletben tartja az alkotó nyugalmát és igényét, hogy megőrizhesse magánéletét – 10-15 százalékot kap a bevételekből.

Akárhogy irtózik is Rowling a nyilvánosságtól, az ötödik Harry Potter megjelenése alkalmából adott egy nyomtatott (The Times) és egy elektronikus (BBC Newsnight) interjút is. Ezekből kiderül, hogy az elmúlt években – ahogy az újabb és újabb kötetek megjelentek, és világszerte közönségsikert aratott, sőt a kritikusok elismerését is kivívta az eddig bemutatott két film – mennyire lecsillapodott, és mennyire magabiztos lett. Az írónőt megnyugtatta, hogy a Warner Brothers elfogadta feltételeit, amikor a stúdió számára félmillió dollárért eladta a forgatási, licenc- és kereskedelmi jogokat. Kikötötte, hogy brit gyerek alakítja Harry Pottert, és – legalábbis hollywoodi mércével – csínján bánnak a márkanévvel, például a Coca-Cola nem nyomtathat képmásokat a dobozokra.

Rowling, aki eredetileg arról álmodott, hogy a Bölcsek köve kedvező elbírálásban részesül, és az eladott példányszám eléri a harmincezret, 1997-ben Csodaországba érkezett. Az azóta eltelt hat évben a The Sunday Times-beli Gazdagok listáján feltornázta magát a 122. helyre. A vasárnapi lap 280 millió fontra becsüli vagyonát. Ezt ő hevesen tagadja, illetőleg alaposan beolvasott a könyvelőjének, hogy „elherdálta” a pénzét... Ha ez igaz lenne, a kilencedik legtehetősebb hölgy lenne a szigetországban. Jól cseng, de a valóságtól biztosan távol áll, hogy Rowling jobban állna pénzügyileg, mint II. Erzsébet, akinek anyagi helyzetét még nehezebb felbecsülni. Az elmúlt években az írónő jobban érzi magát a bőrében, megtanulta élvezni a kemény munkával elért jólétet, például három fényűző otthont is vásárolt magának, Edinburghban, Perthshire-ben és Londonban – utóbbit azért, mert Jessica „túlságosan megszerette a szobapincér-szolgálatot a Claridge’s-ben”. Rowling kiegyensúlyozottságához hozzájárult, hogy a negyedik és ötödik kötet megírása között – hangsúlyozottan nem írógörcs miatt, hanem mert ki volt merülve – majdnem egy év szünetet tartott, majd férjhez ment Neil Murray 30 éves aneszteziológushoz, most áprilisban pedig megszületett kisfia, David. Bár természetesen Harry a kedvenc neve, nem akarta kitenni fiát az életfogytiglani ugratásnak. A társadalom iránti felelősség jegyében Rowling heti egy napot és meg nem nevezett, jelentős összeget jótékonysági céloknak szentel. Alapvetően két ügyet támogat: a szklerózis multiplexet (amely édesanyja életét követelte 45 éves korában), és a gyermeküket egyedül nevelő anyákét.

FELNŐTT A KISFIÚ

Anélkül, hogy a Főnix rendjéhez magyar fordításban karácsony előtt hozzájutó olvasók örömét el akarnánk rontani, annyit talán szabad elmondani, hogy az erősen kamaszodó Harry ugyancsak megváltozott a Tűz serlege óta. Felnőtt, már nem az a bátor és önzetlen fiú, aki volt, arrogáns, kellemetlen, türelmetlen, rossz a hangulata. A történet komorabb, sőt időnként valósággal erőszakos. Harry átesik az első randevún és csókon, de ettől sem érzi magát jobban. Bár sokan „gyanúsnak” találnak mindenkit, aki 15 évesnél idősebb és élvezettel olvassa Harry Potter kalandjait, a Főnix rendje nem felhőtlen gyermekregény. Rowling feltehetően azt szeretné, ha Harry és olvasói együtt nőnének fel.

London, 2003. június

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?