Mit tegyen a légi utas, ha este tizenegykor a légitársaság közli vele, hogy a járatot törölték? Kihez fordulhat jogorvoslatért, ha a légitársaság képviselői nem hajlandóak foglalkozni vele? Egy neve elhallgatását kérő olvasónk kálváriája rámutat arra, hogy még sokan nincsenek tisztában azzal, mikor milyen jogok illetik meg őt.
Pórul járhatunk a fapados légitársaságokkal
Mit mond a jog?
Az európai törvények értelmében helytelenül és jogsértően járt el a légitársaság az utassal – mondta lapunknak Soňa Černochová, az Európai Fogyasztóvédők Szervezete képviseletében. Az ilyen esetben is jár az alapvető ellátás, és szükség esetén a szállás és a távközlési szolgáltatások biztosítása is a társaság kötelessége.
Abban az esetben, ha rendkívüli események következtében – terrorcselekmény, kedvezőtlen időjárási körülmények –, azaz vis major esetben azonban a légitársaság felszabadul az alól a kötelezettsége alól, hogy kifizesse a kártérítést, ami ebben az esetben 250 euró lett volna. A kártérítés összege egy útra akár a 600 eurót is elérheti, annak függvényében, milyen távolságra repült a légitársaság.
Ne mondjunk le jogainkról!
Az érv, hogy „ez benne van az üzletszabályzatban”, sem állja meg a helyét. Minden üzletszabályzatnak, amely a légi utasok jogaival foglalkozik összhangban kell lennie az európai törvényekkel. Amennyiben az több jogot biztosít az utasnak, akkor azt az illeti meg. A jogvédő szervezet képviselője arra is felhívta a figyelmet, hogy egyetlen szabályzat elfogadásával sem adhatjuk fel előzetesen a már meglévő jogainkat. Azaz ebben az esetben, amennyiben a szabályzat kitér a vis major esetekre, akkor is az európai törvénykezés a döntő.
Azaz a légitársaságnak kötelessége lett volna biztosítani a meleg ételt, a szállást és a távközlési szolgáltatásokat, valamint a lehető legrövidebb időn belül eljuttatni őket a célállomásra. Mivel ez nem történt meg, az utasnak joga van arra, hogy a légitársaságot beperelje, illetve visszaigényelje azokat a kiadásokat, amelyek az úttal kapcsolatban felmerültek.
Természetesen szerettük volna megkérni a Ryanair légitársaságot, hogy foglaljon állást az említett üggyel kapcsolatban. A három hete elküldött kérdések megválaszolását csaknem két hétig halasztgatták, a sürgetésre reagálva sem kaptunk semminemű hivatalos állásfoglalást.
Soňa Černochová kéri az összes utast, akinek ilyen, vagy ehhez hasonló gondjai vannak, minden esetben már a helyszínen ragaszkodjon jogaihoz. Amennyiben a légitársaság részéről jogsértést gyanít, ezt mindenképpen jelezze a felügyeleti szerveknek, akik ezt követően kapcsolatba lépnek a légitársasággal, és megpróbálják elérni, hogy minden olyan költséget megtérítsenek, ami a jogsértés következtében keletkezett. Mint ahogy azt a jogvédő szervezet képviselője elmondta, az ilyen gyakorlat elsősorban a fapados társaságokra jellemző, mivel ők nem állnak kapcsolatban más társaságokkal, így sokkal nehezebben tudják megoldani a szállítást.
Nem ismerjük a jogainkat
Az Eurobarometer közvélemény-kutatás rámutatott, hogy a polgárok több mint fele nem tudja, milyen jogai vannak a légi közlekedésben. Szakértők szerint viszont figyelemre méltó, hogy a megkérdezettek csaknem 78 százaléka elégedetlen ezzel a helyzettel, és még több információhoz szeretne jutni. A válaszadók épp a fogyasztóvédelmi szervezetekben bíznak a legjobban, de jogászoktól, vagy az EU szlovákiai információs központjától is kérnének segítséget. (sz. l.)
Gyakori gondok
Ha nem engedik fel az utast a repülőgépre, törlik a járatot, elveszítik a poggyászát, vagy késik a járat, az érintett légitársaság munkatársaitól kell a reptéren segítséget kérni. A leggyakrabban felmerülő gondot a repülőgépek késése jelenti. Ilyenkor a többórás várakozásnál a légitársaságnak kötelessége ételt, italt, távközlési lehetőséget biztosítani az utasoknak. Ráadásul a várakozóknak ki kell osztaniuk egy jegyzéket, melyen jogaikat ismertetik. Ezt a jegyzéket már az utasfelvételkor a chek-in pultnál is ki lehet kérni, a társaságnak a pultnál fel kell tüntetnie egy közleményt, mely szerint az utasok igényelhetik a jegyzéket. (-szl-)
KIHEZ FORDULHATUNK?
Európske spotrebiťelské centrum
Ministerstvo hospodárstva SR
Mierová 19
827 15 Bratislava
Tel.: 02/4854 1604, 2019
Fax: 02/4854 1627
e-mail: [email protected]
http://www.economy.gov.sk/esc
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.