A családok nagy része egész évben arra vár és spórol, hogy elérkezzen a nyaralás. Legyen az belföldi üdülés, külföldi utazás vagy otthoni semmittevés, a szabadság kezdetéig úgy számoljuk vissza a napokat, mint a kisiskolások. Amikor pedig elérkezik a nagy nap, végletesen vetjük bele magunkat az élvezetekbe: vagy halmozzuk az élményeket, vagy az önfeledt semmittevésnek adjuk át magunkat.
Pihenjünk okosan a szünidőben!
Természetesen nem minden fáradtság árt: a kellemesebb fajta jóleső érzéssel tölt el bennünket, ami után a pihenés is kifejezetten jólesik. A közepes mértékű elfáradás már lehangoltságot okoz – testre és szellemre egyaránt hatással van. A harmadik fokozat a teljes kimerültség, amelynek már súlyos szövődményei is lehetnek, akár különféle betegségeket is okozhat.
Fontos, hogy ne feszítsük túl a húrt, idejében adjuk meg a lehetőséget szervezetünknek a pihenésre. Sokan hajlamosak vagyunk arra, hogy becsapjuk magunkat: egy kávé, egy energiaital átmenetileg valóban segít, de a kezdeti felélénkülést még mélyebb fáradtság és fásultság követi.
Létezik jól végzett pihenés?
Bizony, létezik. Nagyon egyszerű a recept: akkor megfelelő a pihenés, ha jó érzéssel tölt el. A pihenő ember elfelejti a mindennapi gondokat, izmai ellazulnak. A pihenés alapja a nyugodt éjszakai alvás. Ilyenkor az egész test pihen, az izmok elernyednek, a vérkeringés, az emésztés és az anyagcsere lassul, az idegrendszer megnyugszik. A szakemberek szerint az éjfél előtti alvás a legpihentetőbb; bármenynyire nehéz megvalósítani, törekedjen a korábbi lefekvésre. Ne feledkezzen meg az olyan apróságoknak tűnő, ám annál fontosabb dolgokról, mint a jó szellőztetés, a kényelmes hálóruha és a megfelelő matrac.
Ám az alvás nem minden; a hosszabb idejű, aktív kikapcsolódásra is nagy szükség van. Amikor igazán elfárad, szervezetében a többi között tejsav, foszforsav, szénsav és kálisók halmozódnak fel, amelyek elsősorban az idegrendszerre hatnak károsan. A pihenésnél ezeket az anyagokat a szervezet eltávolítja, és sokkal gyorsabban teszi ezt, ha friss levegőn tartózkodik.
A szakemberek azt javasolják, hogy a pihenés lehetőleg aktív legyen: tegyen mást, mint amit a megszokott hétköznapokon. Aki egész nap a számítógép előtt ül, mozduljon ki a szabadba, de például egy kertész jobban jár, ha leheveredik egy jó könyvvel a hűvös szobában.
Figyelem! A házimunka, a lakásfestés nem számít pihenésnek. Még akkor sem, ha szívesen elvégzi, és akkor sem, ha nem mindennap foglalkozik effélékkel. Az évi, legalább egyszeri nyaralásra ne sajnálja az időt és a pénzt, de ha nem sikerül elutaznia, otthon is próbálja tartalmasan eltölteni az időt, járjon kikapcsolódni, kirándulni, találkozzon a barátaival!
A mértékletesség a lényeg!
A szervezetnek legalább négy-öt nap kell az átálláshoz egy idegen helyen, a nyaralásra tehát legalább 2-3 hetet kellene szánni. A szakemberek szerint sokszor még ez is kevésnek bizonyul.
A nyaralásnál ügyeljen a mértékletességre! Élményekre természetesen szüksége van, de a végletek nem tesznek jót a szervezetnek. Aki két hét alatt akarja pótolni mindazt a szórakozást, amit egész évben elmulasztott, nem tesz jót önmagával. A középutat kell megtalálni, hiszen az sem jó, ha egyik napról a másikra teljesen szakít korábbi tevékenységeivel. A szervezet a hirtelen leállásra úgy reagál, hogy csökkenti védekezőképességét. Előfordult már, hogy éppen a várva várt nyaralás kezdetén betegedett meg? Esetleg a foga kezdett fájni? Az éles váltás miatt sajnos az sem ritka, hogy a mindennapos hajsza után hirtelen leengedő ember éppen nyaralása alatt kap szívinfarktust.
Nem véletlen, hogy a szakemberek azt hangsúlyozzák: ne csak évente egyszer szakítsunk időt a pihenésre! Mindennap adjunk lehetőséget szervezetünknek a kikapcsolásra, és bizonyos rendszerességgel – havonta, kéthavonta – szervezzünk néhánynapos pihenést, amelyben feltöltődhetünk! (vital)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.