Pozsony. Régen nem kerültek olyan rossz állapotba a másod- és harmadosztályú utak, mint az idei hosszú tél után. A rossz minőségű és hiányosan karbantartott utakat minden évben a nagy fagyok és a túlterhelt kamionok teszik tönkre. Naponta több tucat sofőr karambolozik vagy rongálja meg gépkocsiját, mert nagy sebességgel belehajt egy-egy kátyúba.
Pereskedhetünk a kátyúk okozta károk térítéséért
Az utak rossz minőségéről elsősorban az ezek építésénél alkalmazott elavult módszerek tehetnek. Az akkoriban használt aszfalt minősége is rossz volt. Az autópályák minőségén lényegesen javítana a betonfelület, melynek építése az aszfaltutaknál valamivel drágább, de kevesebb karbantartást igényel. A sokak által ismert rossz minőségű betonút már a múlté, hiszen manapság az építésnél új technológiákat alkalmaznak. Szlovákiában új betonút csak a braniskói, a sitinai és a horelicai alagutakban van. Az aszfaltutakon lévő kátyúk javítása a szakértők szerint egyszerűbb, viszont a feltöltött kátyúk két év elteltével újra gondot okoznak majd.
Igényelhetünk kártérítést
Ha autójával kátyúba hajt, és hajlik a tengely, szakad a gumi, elővigyázatosan kell eljárnia, hogy kártérítést igényelhessen az adott útszakasz karbantartójától. Hasonló esetekben a legbiztonságosabb, ha a sofőr rendőri segítséget kér, és a helyszínen jegyzőkönyvet készíttet a történtekről. Az útszakasz karbantartói leggyakrabban azzal érvelnek, hogy a sofőr nem az út- és látási viszonyoknak megfelelően hajtott, ezért a keletkezett kár kizárólag a saját hibája, és nem igényelhet kártérítést. Ez viszont nem egészen igaz, az útkarbantartónak ugyanis kötelessége útjelző táblával megjelölni a megrongált útszakaszt. Ha ez a figyelmeztetés hiányzik, már jogosult a kártérítés. A rendőrség által összeírt jegyzőkönyvben ezért rendkívül fontos kitérni arra, hogy az adott útszakaszon volt-e a hibára figyelmeztető tábla vagy sem. Nem árt, ha a sérült kocsi vezetője fényképet készít a kátyúról, az autóról, valamint a sérült alkatrészekről, s előny, ha van tanúja is az esetnek. A helyszín fényképes dokumentációját minden esetben ajánlatos elvégezni, akár végzett a rendőrség helyszínelést, akár nem.
Ezek után jön a legnehezebb feladat: kikutatni, hogy az adott útszakaszért ki a felelős. A fővárosban lévő utak többségének a város a karbantartója. Azt viszont, hogy melyik hivatal az illetékes, csak pontos helyszínmegjelöléssel és kimerítő utánajárással lehet kideríteni. Vidéki utakon rendszerint az illetékes település önkormányzata vagy a megyei közútkezelő a felelős a kátyúkárért. Legutóbb egy fővárosi sofőr perelte be a várost, amiért a Bécsi úton egy kátyúba hajtott, és gépkocsijának két gumiabroncsa szakadt szét. A károsult a rendőrséget is kihívta a helyszínre, majd a jegyzőkönyv és az autószervizben kifizetett számla másolatát elküldte a városházának, kártérítést igényelve. A csaknem egy hónap múlva kézbesített válaszban a városháza kijelentette: a károkért nem fizet, mivel a sofőr nem az út- és látási viszonyoknak megfelelően hajtott. A férfi ezek után sem adta fel a harcot, és bíróságra adta az ügyet. A pert megnyerte, a bírósági döntés szerint ugyanis az útszakaszról hiányzott a figyelmeztető útjelző tábla. A városnak a keletkezett károk mellett a bírósági eljárás költségeit is térítenie kell.
Természetesen nem mindenkinek van türelme a pereskedéshez. Ha a károsult használni akarja gépkocsiját, a károkat először saját zsebéből kell kifizetnie, csak később igényelheti a kártérítést. Ha a megrongált útról valóban hiányzott a tábla, a sofőrnek nagy esélye van, hogy némi huzavona után, de kézhez kapja a pénzét. (dem, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.