Pásztorkutyák ugatásán tesztelték a mesterséges intelligenciát

Egy magyar kutatás szerint a mesterséges intelligenciával ellátott számítógépek legalább annyira értik a kutyák nyelvét, mint az emberek. A kutatók 14 magyar pásztorkutyától származó több mint 6 ezer ugatáson tesztelték a mesterséges intelligenciát lehetővé tevő szoftvert.

Egy magyar kutatás szerint a mesterséges intelligenciával ellátott számítógépek legalább annyira értik a kutyák nyelvét, mint az emberek. A kutatók 14 magyar pásztorkutyától származó több mint 6 ezer ugatáson tesztelték a mesterséges intelligenciát lehetővé tevő szoftvert. A kutatás során hatféle ugatást különböztettek meg és rögzítettek.

Jelző ugatás: ezt olyankor vették fel, amikor a kutató akkor érkezett a kutyatulajdonos házához, amikor a gazdi éppen nem volt otthon.

Harci ugatás: ezeket kutyaiskolákban rögzítették, amikor az oktató arra késztette a kutyát, hogy harapjon a kezén lévő kesztyűbe, és ugasson agresszíven.

Sétára hívó ugatás: ezek akkor kerültek szalagra, amikor a kutya gazdája úgy tett, mintha sétára vinné négylábú kedvencét.

Labdázós ugatás: ennek felvételére akkor került sor, amikor a gazda labdát tartott a kezében kutyája szemei előtt.

Játékos ugatás: ez akkor hangzott el, amikor a gazdi kötélhúzást játszott kutyusával.

Panaszos ugatás: ezek akkor hangzottak el, amikor a kutyatulajdonos egy fához kötözte az ebet, és látótávolságon kívül került.

A program az esetek nagyjából felében arra is választ tudott adni, hogy melyik ugatás melyik kutyától származik. Kutatók korábban arra a következtetésre jutottak, hogy az emberi fül nem tud megbízhatóan különbséget tenni az egyes kutyák ugatása között. Miután kielemezték az ugatások digitális változatát, a számítógép 43 százalékos arány mellett találta el az ugatás fajtáját, nagyjából olyan mértékben, mint az átlagosan tízből négyszer beletrafáló emberek – mondta Molnár Csaba, az Eötvös Loránd Tudományegyetem etológusa. A szoftver különösen a sétával és labdázással kapcsolatos ugatás terén teljesített jól: ezeket az embereknél is jobban felismerte. A játékos és a panaszos ugatás felismerése kapcsán viszont már megmutatkozott az emberi érzékelés előnye a számítógéppel szemben.

Molnár szerint a dolog egész biztosan más állati hangokkal is jól működne. A kutató mégis úgy véli, az ebek azért ideálisak a kutatás elvégzésére, mert már évezredek óta élnek együtt az emberekkel. Ha csak két állat közötti kommunikációra kéne figyelni, akkor sokkal nehezebb lenne a jelentés megértése – tette hozzá. Az elkövetkezőkben a kutatók különböző kutyafajták ugatásait fogják egymással összevetni. Mivel a különböző fajtákat más és más céllal tenyésztették, így elképzelhető, hogy ez az ugatásukban is tükröződik. (PB, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?