Özönvíz Kínában, 150-nél is több halott

Peking |

<p>Legkevesebb 154 halálos áldozatot követeltek a héten az özönvízszerű esőzések Kínában, és további 124 embert eltűntként tartanak számon - jelentette szombaton számos tartományi kormányzat illetékese.</p>

A legsúlyosabban a fővárost, Pekinget is magában foglaló, észak-kínai Hopej tartományt érinti a hétfő óta tomboló ítéletidő, amely súlyos áradásokat és földcsuszamlásokat okozott.
   

Korábban a nap folyamán 112 halálos áldozatról és 91 ember eltűnéséről tájékoztattak a helyi hatóságok.
   

Hopej területén mintegy 300 ezer embert kellett kitelepíteni otthonából. Korábbi információk szerint a tartomány 11 településén csaknem 2 millió ember szenvedett kárt. A tartomány középső részén 250 ezer embert továbbra is elzár a külvilágtól az áradás.
   

A hétmillió lakosú Hszingtaj város területén fekvő Dahszian települést szerda reggel szinte teljesen elsodorta a közeli víztározóból lezúdult víz. Számos lakót az özönvíz ébresztette álmából, és különféle internetes oldalakon sárban heverő gyermekekről készült fotókat lehetett látni.
   

Nyugati hírügynökségek beszámolói szerint a katasztrófa mértéke csak azután vált láthatóvá, amikor pénteken a közösségi médiában a helyi lakosoktól származó összesítések kezdtek keringeni és feldühödött falusiak több utat lezártak. Az AFP francia hírügynökség arról adott hírt, hogy számos kínai internetes oldal és médium bírálta a kínai illetékeseknek a katasztrófa kezelésével kapcsolatos magatartását, különösen Dahszian területén.
   

Egy helyi televíziós csatornának egy lakos úgy nyilatkozott, hogy a hatóságok akkor értesítették őket a közeli víztározó megáradásának veszélyéről, amikor a vízszint már nagyon magasan állt, egészen a mellkasáig. A Beijing News című angol nyelvű hírportál arról számolt be, hogy Vang Kingfej, a Kínai Kommunista Párt egyik hszingtaji képviselője azt mondta, az áradásoknak nem volt áldozata. Kijelentése széles körben haragot váltott ki.
   

Hszingtajban több ezren tiltakoztak amiatt, hogy a hatóságok túl későn értesítették őket az áradásokról és nem kapnak megfelelő segítséget. Velük szemben több száz rendőr vonult fel a város utcáira.
   

Szombaton Tung Hsziaoju, Hszingtaj polgármestere - egyedül ebben a városban 25-en haltak meg és 13-an tűntek el - nyilvánosan bocsánatot kért, amiért az illetékesek alábecsülték a veszély mértékét és nem kezelték megfelelően a helyzetet.
   

Kína a déli országrészben is az elmúlt évek egyik legpusztítóbb áradásaival küzd hetek óta. Az év első felében az időjárás okozta katasztrófák halálos áldozatainak és a természeti csapásokban eltűntek száma 576.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?