Ötvenéves a brüsszeli Atomium

Brüsszel. Ötven évvel ezelőtt, 1958. április 17-én nyílt meg Brüsszelben a történelem egyik leghíresebb világkiállítása, amelynek jelképe, a vasatommag felépítését pontosan utánzó Atomium, ma is uralja a környéket, és utal a fél évszázados történések jelenkorra tett hatására.

A 102 méter magas építmény kilenc gömbje közül a legmagasabban lévőbe a világ leggyorsabb liftje visz fel, ez kevesebb mint 23 másodperc alatt ér a tetőre a ma is ezrével érkező turistákkalReuters-felvételA második világháború utáni első világkiállítás volt ez, amely jelképezni kívánta az újjáépítés sikerét és Európa egységesedésének folyamatát is. A nemzetközi rendezvény célja volt az emberközpontú gondolkodás éltetése is a hidegháború nehéz időszakában, valamint a tudomány fejlődésének ünneplése – utóbbit méltán jelképezte a még épp csak felnőttkorába lépett atomkutatásra és a feljövőben lévő atomfegyvergyártás fenyegetésére utaló Atomium.

Hat hónap alatt, áprilistól októberig 41,5 millió látogató kereste fel a belga főváros szélén, a királyi rezidencia közelében létesített 200 hektáros világkiállítási területet, amelynek számos épülete ma is áll és fogad rendszeresen nagyszabású rendezvényeket.

Brüsszelben rendezvények sokaságával emlékeznek a világkiállításra. Aki a helyszínen jár, egy sajátos, hordozható videoberendezésnek, a Story Travellernek köszönhetően egy 2 kilométeres sugarú körben visszahelyezheti magát a korabeli hangulatba: a műholdas navigációval működő készülék akkori filmfelvételek és fotók segítségével teremti meg az egykori nyüzsgés élményszerű élvezetét. Tartanak koncerteket, veteránautó-felvonulást, tűzijáté?ko?kat, gyermekprogramokat, filmvetítéseket és még számos programot, melyek megtalálhatók a http:// blog.atomium.be internetes honlapon. Készül emlékbélyeg-sorozat és a Belgiumban elmaradhatatlan képregény.

Harmincháromezer sörös rekeszből az Atomium lábánál felépítették a Boldogság Pavilonját, amely kiállításoknak, kulturális eseményeknek ad otthont. Az atommagutánzat ünnepi kivilágítást kapott a féléves megemlékezés idejére, emellett minden eddiginél átfogóbb kiállításnak ad otthont. A brüsszeli csipkemúzeumban a korra és a világkiállításra emlékező tárlatot nyitottak. Párhuzamosan emlékeznek egyebek között a Belgium, Luxemburg és Hollandia között ugyanabban az évben aláírt Benelux-szerződésre és az emberbaráti tevékenységéért kitüntetett Georges Pire domonkos rendi szerzetes Nobel-békedíjára is.

Maga az Atomium nem is titkolt módon a világ leghíresebb világkiállítási építményével, a párizsi Eiffel-toronnyal volt hivatott vetélkedni, jóllehet eredetileg csupán a hathónapos kiállítási időszakra tervezték. André Waterkeyn mérnök alkotása 165-milliárdszoros nagyításban pontos mása a vasatom magjának.

Az expó sztárjai közé tartozott a Szputnyik műhold és az utópisztikus benyomást keltő ultramodern kisautó. Az Atomiumhoz mérték egy azóta már eltűnt és külföldön elfeledett épület, egy nyíl alakú betonszerkezet (Fleche) egyediségét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?