De Sade márki a nőiesség megtestesülését látta benne. George Sand szerint ha valaki csak egyszer is rápillantott, sosem fogja elfelejteni. A fauve-ista irányzat egyik legjelesebb képviselője, Kees van Dongen viszont azt gyanította, hogy a földkerekség leghíresebb zárt mosolya csúf fogakat rejt. Ha még nem derült volna ki, a Mona Lisáról van szó. A „mesterművek mesterműve” a legváltozatosabb reakciókat váltja ki az emberekből.
Ötszáz éves Mona Lisa rejtélyes mosolya
A legdurvábban a reklámipar forgatta ki – fogkrém, labdarúgó-világbajnokság és szeszes ital népszerűsítésére egyaránt felhasználva. Nincs még egy ilyen műalkotás a világon, amelyet ennyire bálványoztak, dicsőítettek, gúnyoltak, majmoltak, másoltak, nevetségessé tettek vagy átvitt értelemben „meggyaláztak” volna. A vicc- és hirdetési kampányok azonban egy cseppet sem ártottak népszerűségének. Sőt ellenkezőleg. Évente több mint hatmillióan zarándokolnak el a Szajna-parti Louvre-ba, hogy a kötelező párizsi program részeként, a vakuzó-videózó turistahadakkal megküzdve legalább egyszer találkozzanak vele.
Az 500 évesen is „örökifjú” Mona Lisa még mindig sok titkot rejteget. A dátumot és szignót egyaránt nélkülöző kép nagy valószínűséggel Francesco del Giocondo firenzei kereskedő feleségét, Lisa Gherardinit ábrázolja. Giorgio Vasari (1511–1574), Da Vinci első életrajzírója szerint a gazdag firenzei kalmár rendelte meg neje portréját a Mesternél, aki jól ismerte az 1495-ben házasságot kötött párt. Del Giocondo azonban – nem tudni, miért – nem vette át a művet. Mi történhetett? Összevesztek? A megrendelő elégedetlen volt? Da Vinci miért ragaszkodott annyira a képhez, amelyet franciaországi száműzetésébe is magával hozott?
A kérdésekre egyelőre nincs válasz. Amit biztosan tudni, hogy az olasz polihisztornak (csillagásznak, építésznek, festőnek, mérnöknek, tudósnak, zenésznek stb.) menedéket nyújtó I. Ferenc francia király 1518-ban vásárolta meg nem kevés pénzért a Moliere nyelvén La Joconde-nak nevezett arcképet. A Valois-k, később a Bourbonok vagyonát gazdagító kincs hosszú időn keresztül a fontainebleau-i, majd a versailles-i kastélyt díszítette, s 1798-ban került a királyi palotából „központi múzeummá” átváltoztatott Louvre-ba. E helyszínt már csak ritkán hagyta el. Például akkor, midőn néhány évig Bonaparte Napóleon hálószobájának intimitását fokozta. A már említett 1911-es rablást is ép bőrrel megúszta – két év múlva egy firenzei garniszállóban bukkantak rá –, csak úgy, mint a második világháborút, amelyet a dél-franciaországi Quercy-kastélyban, egy ágy alá rejtve vészelt át. A festékréteg sértetlen maradt, mindössze a vastag lakkbevonat sárgult be a korral.
A „legkíméletlenebbnek” kétségkívül a XX. század bizonyult. A modern irányzatok hívei a Mona Lisa-mítosz megsemmisítésével akartak végleg leszámolni a statikusnak talált klasszikus képzőművészettel. A dadaista Marcel Duchamp 1919-ben bajuszt festett neki, Philippe Halsmann a ráncossá változtatott kezekbe dollárokat nyomott.
A firenzei hölgy mindezt békésen tűri. Jelenleg ideiglenesen a Louvre Rosa Termében várja, hogy 2004 végén–2005 elején visszakerüljön végleges helyére, az Államok termébe. A 76,96 centi magas és 53,08 centi széles kép – amelyet 1974 óta különleges, állandó nedvességmérést biztosító keretben tartanak – immáron visszavonhatatlanul kettős életet él. A modern fogyasztói társadalom által irgalmatlanul kihasznált tárgynak már nincs sok köze ahhoz a műremekhez, amelyet egy nagy reneszánsz festő, egy bizonyos Leonardo da Vinci festett meg.
Párizs, 2003. május
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.