(pluska)
Összehasonlították a szlovákiai kórházak orvosainak teljesítményét
A pozsonyi kórház igazgatója úgy véli, hogy magasabb fizetés fejében megfelelő munkateljesítményt kellene nyújtaniuk az orvosoknak.
Az Orvosi Szakszervezet (LOZ) és az egészségügyi miniszter között a helyzet rendkívül feszült. Több mint 3300 orvos adott be felmondást a szlovákiai kórházakból elégedetlenségük jeléül, továbbá fontolóra veszik a túlórák visszautasítását. Abban az esetben hajlandóak visszavonni a felmondásokat, ha a kormány elkezdi teljesíteni a követeléseiket. Ehhez egy 2022-es memorandumra hivatkoznak, amelyet az akkori kormány, élén Eduard Hegerrel, az orvosi szakszervezetekkel írt alá. A pozsonyi Bory kórház igazgatója, Peter Lednický arra figyelmeztet, hogy a „fizetés” szó 96 alkalommal szerepel a dokumentumban, míg a „beteg” csupán 11 alkalommal. Szerinte a fizetések helyett inkább az orvosok teljesítményére kellene összpontosítani.
A betegek szemszögéből a legnagyobb problémákat az egészségügyben a hosszú várakozási idő és az egészségügyi ellátáshoz való rossz hozzáállás jelentik. Ennek következtében gyakran csak a betegség későbbi szakaszaiban fedezik fel a problémát, amikor már nehezebben kezelhető. „Megértem, hogy a beteg szó a ‘patiencia’ szóból származik, ami türelmet jelent, de már kezd úgy tűnni, hogy a szlovák egészségügyben a végtelen várakozás már túlzás.” – írja Lednický.
A várakozások leginkább az orvosok teljesítményével és munkakedvével állnak összefüggésben. A magasabb teljesítményű orvos több beteget tud megvizsgálni, így rövidebbek a várakozási idők. „Több orvos kevesebb betegre biztosan segít, de a regisztrált orvos nem biztos, hogy egyben dolgozó orvos is.” – figyelmeztet.
A legrosszabbul az UNB szerepelt
A kórházak teljesítményét a case mix index-szel mérik. Ez egy adott időszakban statisztikailag kapcsolódó betegek esetszáma. A kórház teljesítményét úgy lehet jellemezni, hogy az átlagos betegek számához viszonyítják. A case-mix grafikon orvosonként érdekes eredményeket tárt fel. A buborék mérete azt mutatja, hogy hány orvost foglalkoztat egy kórház, és a teljesítményüket, munkakedvüket a X és Y tengelyek mutatják. A grafikon alapján a legszorgalmasabb orvosok a FNsP Érsekújvárban, majd Poprádon, Nyitrán és a Penta Kórházak hálózatában dolgoznak. Ezzel szemben a legrosszabb helyen a Pozsonyi Egyetemi Kórház található, ahol az orvosok több mint kétszer kevesebb standardizált beteget látnak el és gyógyítanak meg mint Újvárban. A különbség 215%-os.
A buborék színe a kórházak gazdálkodásának hatékonyságát jelzi. A piros buborékok olyan kórházakat ábrázolnak, amelyek adósságcsökkentése érdekében a szlovákiai polgároknak 900 millió eurót kellett összedobniuk, míg a zöld buborékok a felelősségteljesen gazdálkodó kórházakat jelölik.
A betegekkel töltött idő alapján kellene fizetni az orvosokat
Lednický arra is rámutat, hogy a LOZ-el folytatott megbeszéléseken inkább a teljesítmény és a munkakedv kérdéseiről kellene beszélni. „Például, a kórházi orvosokat inkább a betegekkel töltött időért kellene fizetni. Amikor ténylegesen az ambulancián ülnek és vizsgálnak, operálnak a műtőben, vagy a monitor előtt ülnek és diagnosztizálnak. Nem kellene őket a kórházi szobákban töltött időért fizetni. Nem kellene fizetniük azért, amikor a kórház operációs termékei üresek, és ők már szabadon dolgoznak a saját egynapos magánrendelőjükben.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.