Ősi vulkánkitörés nyomaira leltek az Antarktisz jegtakarója alatt

Állításuk szerint az első bizonyítékát találták meg kutatók egy vulkánkitörésnek az antarktiszi jégtakaró alatt. Úgy hiszik, a tűzhányó mintegy kétezer évvel ezelőtt tört ki, valószínűleg áttörte a jégtakarót, gőz- és sziklás törmelékrobbanást hozva létre.

Állításuk szerint az első bizonyítékát találták meg kutatók egy vulkánkitörésnek az antarktiszi jégtakaró alatt. Úgy hiszik, a tűzhányó mintegy kétezer évvel ezelőtt tört ki, valószínűleg áttörte a jégtakarót, gőz- és sziklás törmelékrobbanást hozva létre. A Brit Antarktiszi Felmérés kutatói szerint, az eredmények segíthetnek megismerni egy olyan jégtömeget, mely valószínűleg kulcsfontosságú szerepet játszik a klímaváltozásban.

A kutatók a kitörés nyomaira a terület 2004–2005-ös, légi felmérése során begyűjtött radaradatok elemzésével találtak rá. Az adatok egy réteg vulkáni hamut mutattak, mely igen reflektív a radar számára és amely a jég felszínére rakódott le, s azután temette el a több évnyi hó a mai Hudson Mountains területén. A régió közepén, a jég alatt, a szikla hegy alakjában emelkedik mintegy 1 kilométer magasra. A rajta lévő jég vastagsága azt sugallja, hogy a kitörés 2200 évvel ezelőtt következett be. „A jég alatti vulkánkitörés felfedezése az antarktiszi jégtakaró alatt már magában egyedülálló – mondja Hugh Corr vezető kutató. – Úgy hisszük, ez volt a legnagyobb kitörés az Antarktiszon az elmúlt 10 ezer évben. Tekintélyes lyukat ütött a jégtakaróba, és legalább 12 kilométer magasra emelkedő, hamu- és gázcsóvát hozott létre“.

A kitörés korából származó egyéb bizonyítékokat jégmagokból nyerték ki, melyeket a fehér kontinens számos részéből gyűjtöttek be. Számos minta egy olyan vékony jégréteget mutat, mintegy 2200 évvel ezelőttről, mely szokatlanul jól vezeti az áramot. A csapat szerint ezért a vulkán lehetett felelős, amikor savakat és egyéb vezető vegyületeket köpött a levegőbe, melyek aztán a talajra hullottak, és beépültek a jégbe. A Hudson Mountains a Pine Island gleccser közelében fekszik, mely egyike azon nyugat-antarktiszi gleccsereknek, melyek folyása az utóbbi években felgyorsult.

Műholdas bizonyítékokkal kombinálva kiderült, hogy a nyugat-antarktiszi jégtakaró veszít tömegéből, mely miatt néhány sarkkutató úgy hiszi, a melegebb óceáni víz gyorsítja fel a jég folyását a tengerbe. Hosszabb távon ez hozzájárulhat a tengerszintek emelkedéséhez. Ám azok a vulkánok, melyek jelenleg nem szembetűnően aktívak, ugyancsak generálhatnak hőt a jég alatt. A kutatók szerint a megfigyelt tűzhányó valószínűleg ezt teszi. David Vaughan kutató szerint ez egészen a Pine Island gleccserig húzódhat és vékonyíthatja azt. A nyugat-antarktiszi gleccserek szélesebb körű vékonyodását azonban nem magyarázza meg. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?