Nevetéstől, sírástól, egymás rendre utasításától hangos Nagyék izsapi otthona. A legkisebbek a nagyobbak társaságát keresik, vannak alapiskolások, akik a szoba sarkában lévő asztal mellett a másnapi tanulnivalót böngészik. Az édesanya, Nagy Gabriella pedig csendesebbre állítja a tévét, de menet közben felnyalábolja az almát majszoló másfél éves Gabikát.
Óriási érték a karácsonyfa alatt
A mama veszi át a szót, ott folytatja, ahol lánya abbahagyta. – Nem volt más kiút, ha boldogulni akarunk, vállalnunk kell ezt is. Nem lesz egyszerű gondoskodnom a gyerekekről, az állatokról, a kertről, de a nagyok megígérték, segítenek. Disznókat hizlalunk, vannak kecskéink, nyulaink, bárányok, hajnali négykor etetem meg őket, és úgy hat óra körül érek haza. Elkészítem a reggelit, felébresztem a gyerekeket, a nagyobbak iskolába, az ötéves Vivi oviba megy. A ház mégsem üres, a négy legkisebb itthon van velem. Az öt hónapos Mária Rozália nyugodt baba, nem zavarja a többiek rajcsúrozása, kiságyában végigalussza a napot.
A 41 esztendős 13 gyermekes édesanya a rengeteg napi teendőről derűsen számol be. Ha a kötelesség elszólítja, anyósa segít neki. Naponta két kenyérre van szükségük, a hét végén eggyel többre. Szerencsére, a húst megtermelik, a zöldség, gyümölcs, befőtt sem hiányzik az asztalukról, de arról, hogy mennyi erőfeszítés rejlik e mögött, Gabriella asszony nem beszél. Amikor rákérdezek, vajon házasságkötéskor, 21 évesen ennyi gyereket terveztek-e a párjával, nemet int. – Mi heten voltunk testvérek, Gyuláék négyen. Tudtuk, hogy gyerekektől hangos otthont akarunk, de hogy ennyien lesznek... Belőlünk vannak, nem foglalkoztam az abortusz gondolatával soha. A férjem is azért vállalta az 1200 kilométeres távolságot, a nehezebb hentesmunkát külföldön, hogy előbbre jussunk. Ha elmondanám, micsoda terveink vannak... Szépen berendezett és felszerelt konyha, kényelmes fürdőszoba, minden gyereknek egy parányi kis zug, ahová elvonulhatnának. Érdekes, annyira megszoktam, hogy a két kicsivel alszom a kihúzhatós rekamién, hogy nem is vágyom külön fekhelyre.
– Anyukának most kényelmesebb, mint régen, hiszen apu is velük aludt – jegyezte meg Kati, majd a nyakleves elől az asztalon szétrakott füzetei mellé menekült. Onnan sopánkodott, hogy meg kell írnia a leckét német nyelvből, holott inkább tévét nézne. – Tanulj csak rendesen, majd ha januárban az apa hazajön szabadságra, beszélgethettek. És mi majd egy kukkot sem értünk az egészből.
A család anyagi helyzetével a gyerekek is tisztában vannak, tudják azt is, hogy az idei karácsony másképp alakul, mint az eddigiek. – Állítunk karácsonyfát, valami apróság, meglepetés is lesz a fa alatt, de az igazi ünnep akkor lesz, ha januárban az apa hazalátogat. Feltételezem, ajándékot is hoz mindenkinek, bár én abban reménykedem, hogy sikerül félretennie annyi pénzt, amiből üzembe helyezhető lesz a fürdőszoba. Úgy tervezi, hogy egy hétig marad, ezalatt az idő alatt, ha a család, barátok öszszefognak, sok mindent elvégezhetnek. Mi pedig segíteni fogunk, amennyire csak tudunk. A legkisebbeket leszámítva mindenki kiveszi részét a munkából. A nagyobbak felügyelik a kicsiket, aki éjjel felébred, rak a tűzre. Szerencsére, az idén kerüli őket a betegség..., gyorsan kopogjuk le – kiabálják szinte egyszerre.
S hogy elevenek? Igen, egészségesek, vidámak, szeretik egymást. Igaz, Nagyék nem dúskálnak anyagi javakban, de ahhoz, hogy tisztességes emberekké váljanak, elsősorban nem pénzre van szükség. A félkész otthonukban pezseg az élet, nagy a felfordulás, de ennek dacára mind a tizenhárman megkapják azt, ami egyszer majd átsegíti őket a nehézségeken: a nagycsalád támaszát, óvó szeretetét.
Óriási érték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.