Öregségi nyugdíjat több országból is kaphatunk

Minden olyan országban, ahol biztosítottak voltunk, nyilvántartják a nyugdíjkorhatár elérése előtt letöltött biztosítási időszakokat. A befizetett járulékokat nem adják át másik országnak, illetve nem fizetik ki nekünk akkor, amikor máshol leszünk biztosítottak.

Minden olyan országban, ahol biztosítottak voltunk, nyilvántartják a nyugdíjkorhatár elérése előtt letöltött biztosítási időszakokat. A befizetett járulékokat nem adják át másik országnak, illetve nem fizetik ki nekünk akkor, amikor máshol leszünk biztosítottak.

A nyugdíjkorhatár elérésekor minden olyan országtól jogosultak vagyunk nyugdíjat kapni, ahol legalább egy évig biztosítottak voltunk. Ha például három országban dolgoztunk, akkor három külön öregségi nyugdíjat kapunk az adott országokban érvényes korhatár betöltése után.

A nyugdíjakat az érintett országban nyilvántartott nyugdíj-adatok alapján számítják ki; ha hosszabb ideig voltunk ott biztosítottak, akkor viszonylag magas nyugdíjrátát számítanak, ellenben ha rövid ideig, akkor alacsonyabbat. Ez a megoldás szavatolja, hogy senki se szenvedjen hátrányt amiatt, mert több országban dolgozott: a járulékfizetések nem vesznek el, a jogosultsági időszakok összeadódnak, és minden ország a biztosítási időszakkal arányos nyugdíjat fizet.

Tehát minden olyan országtól nyugdíjat kapunk, amelyben legalább egy évig volt biztosításunk. Például: ha 10 évig volt biztosításunk az A tagállamban, 25 évig a B tagállamban és 5 évig a C tagállamban, ez azt jelenti, hogy a nyugdíjkorhatár elérése előtt összesen 40 évnyi biztosítási időt gyűjtöttünk össze. Az A tagállam kiszámítja, hogy milyen mértékű nyugdíjra lennénk jogosultak, ha abban az országban gyűjtöttünk volna össze 40 évnyi biztosítási időt. Ennek alapján a tényleges biztosítási időszaknak megfelelő összeget folyósít, vagyis 10/40 (azaz 1/4) részét az előbb kiszámított összegnek. Hasonló módon, a B tagállam a 25/40 (azaz 5/8) részét folyósítja az abban az országban 40 éves biztosítási időszak után járó nyugdíjnak. Végül a C tagállam 5/40 (azaz 1/8) részét folyósítja a C országban 40 évnyi biztosítás esetén járó nyugdíjnak.

Ha az egyik ország törvényei szerint már elértük a nyugdíjkorhatárt, jogosultak vagyunk a nyugdíjra, majd jogosultak leszünk a másik ország által folyósított nyugdíjra is, amint elértük az ottani törvények szerinti nyugdíjkorhatárt is. (sán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?