Olcsóbb roaming, kérdőjelekkel

Míg a külföldi hívások ára már-már szemtelenül olcsó (sokszor kedvezőbb áron hívhatunk a tengerentúlra, mint a szomszéd faluba), addig a roamingdíjak továbbra is a csillagos eget súrolják. Vajon indokoltak-e az ilyen magas árak?

Ennél kényelmesebben is hazatelefonálhatunk a külföldi nyaralásról, a szlovákiai szolgáltatók ugyanis csökkentették a roamingolás díjaitKéparchívumEgy Svédországban tartózkodó finn, ha hazatelefonál, egy négyperces hívásért 0,20 eurót (7,50 koronát) fizet. Ha egy Lettországban nyaraló máltai hazatelefonál, és négy percig beszél a családdal, 13,05 eurót (csaknem 500 koronát) fizet.

Brüsszel ezért még szeptemberben figyelmeztette a mobilszolgáltatókat, hogy csökkentsék a mobiltarifákat, mivel azok indokolatlanul magasak. Az Európai Bizottság távközlési szabályozó egysége szerint a barangolás alapdíját percenként 0,30 euróra kellene csökkenteni. Jelenleg percenként 0,70–0,80 eurós díjak is vannak.

A piaci versenyre a cégek a barangolási díjak átlagosan 8 százalékos csökkentésével reagálnak évente, de mivel a mobiltársaságok az elmúlt hat hónapban nem csökkentették barangolási díjaikat, az EU hatékonyabb lépésre szánta el magát.

Az uniós információs biztos szerint egyébként „ma már csak a mobiltelefonálásban érezni, hogy igenis vannak határok Európában”. Az EU tavaly ősz óta működtet egy honlapot, mely segíti a felhasználókat a díjak közötti eligazodásban. Az ügyfelek tanácsokat is kapnak arra vonatkozóan, hogyan találhatják meg a legolcsóbb szolgáltatást, és információt kapnak arról is, kihez fordulhatnak panaszaikkal.

Viviane Reding távközlési uniós biztos még tavaly rontott neki a mobiltelefon-szolgáltatóknak, amiért azok botrányosan sokat számolnak fel a külföldi telefonálásért, holott technikailag semmi nem indokolja, hogy a külföldi roamingolás számottevően drágább legyen, mint a hazai (vagyis amikor egy másik szolgáltató hálózatát használjuk). Reding azt üzente a szolgáltatóknak, hogy ha tavaszra nem mennek le az árak észrevehetően, akkor kényszeríteni fogja őket.

A Bizottságnak március végén fogyott el a türelme, és egy rendelettervezetet terjesztett a tagállamok brüsszeli képviselői, valamint az Európai Parlament elé. Ha azok jóváhagyják (ehhez a tagállamok minősített többsége és az EP egyszerű többsége kell), akkor az Európai Unióban tilos lesz többet számlálni a külföldi roamingolásért, mint a hazaiért.

A piaci folyamatokba való ilyen drasztikus beavatkozásra van precedens: az EU rendeleti úton tiltotta meg azt is, hogy az államközi, euróban történő banki átutalások költsége nagyobb legyen, mint az államokon belüli tranzakcióké. Sőt, a napokban a bankkártyákkal kapcsolatos magas díjak ellen is szót emeltek, várhatóan ezekre az illetékekre is hasonló sors vár.

A mobilszolgáltatók persze vadul ellenzik a lépést, mert profitjuk jelentős része (10–15 százaléka) roamingköltségekből származik, mert a növekvő verseny egyre jobban lenyomja a hazai árakat, és az olcsó légitársaságoknak köszönhetően meglódult az EU-n belüli turizmus.

A Bizottság szerint azonban a roamingpiacon különböző okokból nem érvényesül a piaci verseny, és ezért a közösségi hatóságok feladata, hogy közbelépjenek. A szolgáltatók szerint igenis csökkennek az árak, de aki már próbált Lettországból Máltára telefonálni 3 euró 25 centért percenként, azt valószínűleg nem győzi meg a távközlési vállalatok érvelése.

A tervezetet április 28-áig lehet véleményezni, ezt követően várhatóan a nyári hónapok első felében születik meg a határozat. Egyelőre azonban sem a hazai, sem pedig a külföldi szolgáltatók nem csökkentették tarifáikat. Vannak ugyan arra utaló jelek, hogy az egy brandben lévő operátorok olcsóbban kínálják a beszélgetéseket, ám ezek csak akciókként jelennek meg, nem pedig a tarifatáblázat részeként.

Juraj Droba, a T-Mobile szóvivője is úgy véli, nem kell központilag csökkenteni az árakat, ugyanis a szolgáltatók a nagy konkurenciaharcban maguk is csökkentik azokat.

Tóth Péter, az Orange szóvivője pedig minden olyan megoldást üdvözöl, amely csökkenti a roamingtarifákat, hiszen mint mondja, ha magasak a díjak, akkor az ügyfelek sokkal kevesebbet telefonálnak a nyaralásról. Mindkét szóvivő megerősítette, hogy a következő hónapokban jelentősen csökkentik a roamingolás árát.

A 100 milliós előfizetői bázissal rendelkező legnagyobb európai mobilszolgáltató, a Vodafone, nemtetszését fejezte ki: az EU-bizottságnak írott levelében felhívja a figyelmet arra a tényre, hogy a verseny egyébként is lejjebb szorítja a roamingdíjakat, és egyben óva inti elhamarkodott döntések meghozatalától, amelyeknek beláthatatlan következményei lehetnek az iparágban.

A Vodafone szerint Brüsszelnek magyarázatot kellene adnia, miért kívánja szabályozni a szabadpiaci versenyben egyébként is csökkenő roamingdíjakat. A Vodafone szerint a roamingdíj egyike azon területeknek, ahol a szolgáltatók versenyben állnak egymással, és hagyni kell a piaci erőket szabadon érvényesülni. Richard Feasey szerint az ágazati konszolidáció és több páneurópai szolgáltató létrejötte a roamingdíjak csökkenésének irányába hat, mivel „egyre többen vallják a költségek méretgazdaságossági eszközökkel történő csökkenésének stratégáját”. (szl, i., mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?