Az elmúlt évek gáz- és villanyáremeléseinek – a házak hőszigetelésével foglalkozó cégek mellett – az alternatív fűtési és vízmelegítési rendszerek gyártói örülhetnek. Ennek köszönhetően Szlovákiában is egyre több házon jelennek meg a napkollektorok, de nem panaszkodhatnak az egyéb technológiák gyártói sem.
Olcsó, természetes energiaforrás
Egy konkrét példa: a napkollektor
A fentiekből már kiderült, hogy egy megújuló energiát hasznosító beruházás megtérülési ideje elsősorban attól függ, hogy mennyibe kerül a hagyományos, fosszilis energiaforrást hasznosító megoldás. Lássunk egy konkrét példát, a napkollektort! A napkollektorral meleg vizet lehet előállítani, elsősorban fürdés és mosogatás céljára. Elvileg a fűtésre is rá lehet vele segíteni, de a szakemberek ezt nem kifejezetten ajánlják, kivéve, ha van egy medence is, amely nyáron felveszi a sok hőenergiát. Meleg vizet hagyományos módon leginkább villany- és gázbojlerrel állítanak elő, tehát a napkollektor megtérülési ideje elsősorban a villany- és a gázár függvénye.
Míg Szlovákiában a klasszikus villany- vagy gázkazánok ára 50-60 ezer koronába kerül, a napkollektorok esetében minimum kétszer ekkora kezdeti befektetésre lesz szükségünk. Egy négytagú család esetében a 120 ezer koronás beruházásnak köszönhetően a kollektorokkal a család éves melegvíz-fogyasztásának 60 százalékát tudjuk előállítani. Vannak persze olyan rendszerek is, amelyek ennél lényegesen nagyobb mennyiségű meleg vizet képesek biztosítani, ám a magas áruk miatt már nem biztos, hogy megérné felszerelni őket. Egy jól megválasztott rendszer is leghamarabb 8-12 év alatt térül meg, miközben a napkollektorok élettartama általában 25 év körül mozog. Ennél bonyolultabb helyzetre számíthatunk, ha a napkollektorral fűteni is szeretnénk, hiszen egy ilyen rendszer 200 ezer korona körüli összegbe kerül.
A napkollektor olyan kazán, mely a – zömmel a látható, kisebb részt az infravörös, illetve az ibolyántúli – fény energiáját felhasználva egyéb külső energiabevitel nélkül hőenergiát állít elő. A kollektor lelkét alkotó elnyelő lemez szelektív tulajdonsága révén a napkollektorban keringő közeg 60-80 °C fokkal melegebb környezeténél, így a berendezés alkalmassá válik vízmelegítésre, fűtésrásegítésre, az uszodavíz fűtésére.
Elegendő hasznosítható napenergia
Az első tisztázandó kérdés: Szlovákiában mekkora a hasznosítható napenergia mennyisége? Létezik olyan vélemény, mely szerint a hazai napsugárzás túl csekély mértékű a reális hasznosításhoz. Az ilyen kétkedőket azonban célszerű átküldeni a szomszédos Ausztriába, ahol a napsütéses órák száma kevesebb, mint Szlovákiában, mégis több mint hárommillió négyzetméter napkollektort szereltek már fel ez ideig. Ha a nálunk rosszabb meteorológiai adottságokkal rendelkező országok is előttünk járnak a napkollektoros rendszerek megvalósításában, akkor valószínűleg a hazai napsugárzásnak is elegendőnek kell lennie.
Mire elegendő a régiónkban hasznosítható napenergia? Viszonylag kis napkollektor-felülettel (5 négyzetméter) az éves melegvíz-szükségletet csaknem 70%-ban elő lehet állítani, ezzel a ház teljes hőszükségletének 14%-a fedezhető. Ha a napkollektorokkal a fűtésrásegítés is cél, akkor a hideg téli hónapokban nagy napkollektor-felülettel is csak viszonylag szerény eredményt lehet elérni, az átmeneti időszakokban (tavasszal és ősszel) viszont akár 100%-ban is fedezhető kollektorokkal a fűtés hőigénye. Ha a fűtés miatt nagy napkollektor-felületet alkalmazunk, akkor a nyári félévben óriási mennyiségű hasznosítható napenergia megy veszendőbe. Ezért célszerű a kollektorokkal nyáron nyerhető hőenergiát is felhasználni, pl. szabadtéri medencék vizének fűtésére. Az ilyen hármas célú rendszerrel kiemelkedően magas éves hatásfokot lehet elérni.
Napkollektorokkal tehát Szlovákiában reális beruházás mellett nem lehet ugyan 100%-ban fedezni az épületgépészeti hőigényeket, de jelentős mértékű, akár 60-70%-os éves megtakarítás is elérhető. Ez hatalmas mennyiségű energia, amelyet nem lenne szabad veszni hagyni. Nagy méretű, központi naperőművek építésére régiónk klímája nem alkalmas, sok kis méretű, lokális napkollektoros rendszerrel azonban érezhetően csökkenteni lehetne az ország fosszilis energiahordozó-felhasználását és így a környezetszennyezés mértékét is. (mi, o)
Energetikai tanácsadás
A napenergia felhasználásáról a www.slnecnaenergia.sk-n tudhatunk meg többet, a pozsonyi Energetikai Központ regionális képviseletei pedig hétfőn és szerdán délután várják az érdeklődőket. Konzultációra a 02/5930 0091-es számon jegyeztethetjük magunkat előre. A központok elérhetőségei: Pozsony – Grösslingova 77, e-mail: [email protected]; Nagyszombat – Františkánska 5, 917 01, [email protected]; Nyitra – Farská 6, 949 01, [email protected]; Besztercebánya – Dolná 26, 974 01, [email protected]; Kassa – Alžbetina 7, 040 01, [email protected] (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.