Nyugdíjazhatják a harci pilótákat?

Washington. Célzott bombák kivetésére is alkalmas a pilóta nélküli harci repülőgépek egyik új, kísérleti példánya.

A harctéri felderítést – repülőgépek helyett – már jó évtizede pilóta nélküli gépek végzik. A koszovói harcok idején is ilyen, leginkább kisméretű légcsavaros repülőgépekre emlékeztető Predatorok járőröztek a Balkán felett. Pilótájuk egy szobában ült a képernyő előtt, amelyre a gép folyamatosan működő tévékamerája küldte a képet és az adatokat, amelyek alapján a pilóta rádión, joystickkel küldte vissza a kormányzási utasításokat. Még korábban, az Öböl-háborúban előfordult, hogy a Predatort látva a bekerített arab egységek fehér zászlót lengetve a robotgépnek adták meg magukat. Az iraki hadjáratban a fejlesztett Predatorok már kisebb rakétákat is indítottak földi célok ellen.

A személyzet nélküli repülő szerkezetek (UAV-ok) sikerei alapján, kifejezetten bombázási feladatokra fejlesztették ki a Boeing mérnökei az X–45 típusú UCAV-ot, amelynek toldalék C-betűje a harci bevetésre (combat) utal. A nagyon lapos, felülnézetben ellapított M-betűre emlékeztető szárnyalakú, előre nyúló törzsorrú gépecske 6,8 méter hosszú és szárnyvégei között csak 10 méter a távolság. A radarok elől rejtetten, a gép hátán helyezték el a sugárhajtóművet. Ugyanúgy irányíthatják, mint a korábban használatos Predatorokat, de programozható irányító berendezéssel és műholdas helymeghatározó rendszerrel (GPS) is ellátták. Csúcssebessége 800 km/óra körüli, három órát maradhat a levegőben, 13 ezer 200 méterre képes felemelkedni, a hatósugara 1000 kilométer. Összsúlya 4 tonna, amiből 500 kiló lehet a törzsben szállítható bombák tömege.

Az UCAV kísérleti példánya ez év tavaszán az Edwards légibázisról a 130 kilométerre lévő célpont, egy teherautó ellen hajtott végre magasbombázást. Tíz és félezer méter magasságból, 700 km/óra sebességgel repülve dobta le a 125 kilós, részben önirányítós bombáját, ami centiméterekkel a célpont mellett csapódott be. A közelmúltban már két X–45-öst indítottak egyszerre, s azokat egy pilóta együtt, kötelékben távirányította.

A gyártók remélik, hogy az egyenként 10-15 millió dollárba kerülő pilóta nélküli, lopakodó magassági bombázók első példányait már az évtized végén hadrendbe állítják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?