Brüsszel. Azok a gyerekek, akik két nyelven is beszélnek, többi társuknál kevesebb erőfeszítéssel, kisebb agyi aktivitással hajtják végre a különböző feladatokat – állítja egy belga kutató.
Nyelvtanulással okosodunk
Katrien Mondt, brüsszeli egyetemi kutató doktori disszertációját készítve 26 gyerek viselkedését tanulmányozta: a 7,5 és 11 év közötti gyerekek egy része csak egy, másik része viszont két nyelvet is beszélt. (Belgiumot két népcsoport, a hollandul beszélő flamandok és a franciául beszélő vallonok alkotják, így más országoknál gyakoribb, hogy a gyerekek két nyelven is beszélnek). A gyerekek különböző feladatokat végeztek, így például számoltak, szavakat kellett felismerniük, kiválasztaniuk, illetve a figyelmüket is tesztelték. S mindeközben folyamatosan mérték agyuk aktivitását.
A kísérleti eredmények szerint a kétnyelvű gyerekek gyorsabban dolgoztak, s ráadásul agyi aktivitásuk is frissebb volt, mint társaiké. Egyben az is kiderült, hogy azok a gyerekek, akik nagyon fiatalon kétnyelvűvé váltak (mert például a családon belül is beszélik mindkét nyelvet), jobb eredményeket mutattak azoknál, akik csak az iskolában sajátították el a második nyelvet.
Katrien Mondt szerint az eredmények azt bizonyítják, hogy érdemes a családon belül, de ha ez nem megy, legalább az iskolákban nagy erőfeszítéseket tenni a nyelvek tanítására – méghozzá a lehető legfiatalabb korban. A beszédközpontúságra, nem pedig a nyelvtan oktatására, az esetleges hibák javítására kell törekedniük a pedagógusoknak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.