Az Európai Női Lobbit (EWL – European Women’s Lobby) több mint 300 civil nőszervezet alkotja, melyek Európa-szerte tevékenykednek. A szervezet célja az unió legmagasabb politikai képviseletével való közvetlen együttműködés.
Női lobbi az unióban
Egy széles körre kiterjedő koordinációs szervezetről van tehát szó, mellyel az Európa unió tagállamainak nőszervezetein kívül a belépni kívánó államok nőszervezetei is együttműködnek.
Az EWL az unió politikáján belül törekszik a nemi esélyegyenlőség megvalósítására. Célja a nők diszkriminációja és a nők elleni erőszak minden formájának kiküszöbölése, valamint a nők részvételének növelése az új intézkedések meghozatalában és azok megvalósításában.
Figyelemmel kíséri az esélyegyenlőség megvalósításának folyamatát és arra törekszik, hogy minden téren figyelembe vegyék a nők eltérő szükségleteit és céljait.
Igyekszik befolyásolni az EU döntési folyamatait, rendszeresen állást foglal az egyes döntésekkel kapcsolatban, szemináriumokat, találkozókat, kampányokat szervez.
Az EU egyik esélyegyenlőséggel foglalkozó programja a Daphne, amelynek keretében az Európai Női Lobbi is jelentős tevékenységet fejtett ki, mely elsősorban a nők és a gyermekek elleni erőszak kiküszöbölésére irányult.
Amint Szlovákia az unió tagjává válik, a hazai szervezetek is tagjává válhatnak az Európai Női Lobbi csoportjának is. Ehhez az kell, hogy a női szervezetek egy közös koordinációs szervvel képviseltessék magukat, amely folyamatos kapcsolatban áll az összes hazai női szervezettel.
A belépésre készülő országok nőszervezeteinek tagjai a nyár elején egy szemináriumon vehettek részt Brüsszelben, amelyen megismerkedtek az európai parlament női jogokkal és esélyegyenlőséggel foglalkozó bizottságával, az EU esélyegyenlőségi politikájával, valamint a civil szervezetek részvételével az EU döntéseinek folyamatában.
Illusztrációként néhány adat:
2003-ban az egyes országok parlamentjeiben a következő volt a nők aránya.
Európa uniós átlag: 25%
A belépni kívánó országok átlaga: 14,6%
Legalacsonyabb a tagállamok közül: Görögország 8,7%
Legalacsonyabb a belépni kívánók közül: Törökország 4,4%
Legnagyobb arány a tagállamok közül: Svédország 45,3%
Legmagasabb arány a belépni kivánó országok közül: Bulgária 26,2%. (bol)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.