Népszerűek és üzleti sikernek is bizonyulnak a virtuális baráti körök

A szociológiai és szociálpszichológiai kutatásokban alkalmazott hálózatok mintájára létrehozott internetes társadalmi hálók szinte mindenütt taroltak az elmúlt években. Az első ilyen vállalkozást 1997-ben indította be a Macro View New York-i társaság SixDegrees néven.

A szociológiai és szociálpszichológiai kutatásokban alkalmazott hálózatok mintájára létrehozott internetes társadalmi hálók szinte mindenütt taroltak az elmúlt években. Az első ilyen vállalkozást 1997-ben indította be a Macro View New York-i társaság SixDegrees néven. A Magyarországon napjainkban oly népszerű iWiW-hez hasonlóan a még kívülálló ismerősöket meghívhatták a hálózatba, amelyen belül egyebek között üzeneteket lehetett küldeni egymásnak, többek által is látott üzenőfalat működtettek, és a tagok ismeretségi körébe is be lehetett tekinteni. A SixDegrees 5 éves működésének csúcspontján mintegy száz embernek adott munkát, 1 millió regisztrált tagot számlált, és 2000-ben 120 millió dollárért cserélt gazdát.

A baráti körök hálózatán alapuló internetes oldalak azután lettek különösen népszerűek, hogy 2002-ben Kaliforniában elindult a Friendster, amely ma már egyebek közt blognyitásra, személyes jellegű fájlok cseréjére, sőt néhány hete saját rádióműsor szerkesztésére is lehetőséget nyújt mintegy 24 millió felhasználójának. A nyilvánosságra került adatok szerint ennél is többen – eddig mintegy 75 millióan – csatlakoztak a legnépesebb internetes kapcsolati hálóhoz, a MySpace-hez, amely ma a világ nyolcadik leglátogatottabb weblapja, az angol nyelvűek között pedig az ötödik helyen áll. Ehhez az oldalhoz köthető az utóbbi időszak legnagyobb „takarítása“ is: néhány hónap alatt 200 ezer felhasználói profilt töröltek illetlen tartalom, például gyűlöletbeszéd, fenyegetőzés vagy provokatív fotó miatt. 1999-től 2001-ig még fájlcserélő szolgáltatás működött MySpace néven, és a jelenlegi, 2003 júliusában létrehozott oldal is vonzza a zenekedvelőket, külön fórumot teremt például zenészeknek, lehetőséget adva számaik bemutatására, koncertjeik propagálására. Tematikus hálók egyébként más területen is működnek. A 130 gazdasági ágazatból mintegy 5 millió felhasználót összefogó LinkedIn például üzleti partnerek és munkalehetőségek felkutatásában is segít, a 2004 februárjában a Harvardon megalapított Facebook pedig angolul beszélő egyetemisták és főiskolások virtuális találkozóhelye. Szigorúan meghívásos alapon működik, s a belépést csak öt, már a körhöz tartozó tag megerősítésével teszi lehetővé az elit oldalaként számon tartott aSmallWorld, amely így viszonylag kevés, összesen 128 ezer regisztrált tagot számlál, igaz, köztük olyanok vannak, mint a csúcsmanöken Naomi Campbell, Quentin Tarantino filmrendező, Tiger Woods sztárgolfozó és az európai arisztokrácia számos képviselője.

A „kapcsolati” weboldalakban rejlő lehetőségek nem kerülték el a média és az internet nagyágyúinak figyelmét sem. A MySpace-t üzemeltető céget például 580 millió dollárért vásárolta meg a Rupert Murdoch érdekeltségébe tartozó News Corporation, a Yahoo éppen egy esztendeje indította be a ma mintegy 2 millió tagot számláló barátikör-portálját, a Yahoo 360-at, és természetesen ott van a pályán a Google is. A közkedvelt keresőt üzemeltető cég egyik török nemzetiségű fejlesztőmérnökének, Orkut Büyükköktennek köszönheti – és róla is nevezte el – ma már 12 millió felhasználót egyesítő kapcsolati hálóját, az Orkutot.

Egyes elemzések szerint ugyanakkor a kapcsolati portáloknak megártott az óriások megjelenése. A CNET internetes szaklap online kiadása már tavaly nyáron úgy vélekedett, hogy bajban van az ágazat: a Friendsternél például csökken a felhasználók száma, és akár a cég halálát is okozhatja a Yahoo 360 piacra lépése. A Business 2.0 magazin szerint az egyetlen sikeres honlap ebben az ágazatban a stabil felhasználói körrel és évi több mint 20 millió dolláros hirdetési bevétellel büszkélkedő MySpace. A Business Week amerikai üzleti hetilap pedig arról írt, hogy a növekvő gondok és a kezdeti lelkesedés hanyatlása nyomán „kipukkadhat a lufi“, és a kapcsolatápoló oldalakat működtető vállalkozásoknál – miként az 1990-es évek végén az internetes cégeknél – a gyors fellendülést meredek lejtmenet követheti. (A HVG nyomán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?