Nem kell évekig építkeznünk

A nálunk is egyre ismertebbé váló készházépítési technikáról az embereknek sokszor téves elképzeléseik vannak. Nem bíznak ebben a módszerben, mert nem ismerik eléggé, és inkább az építkezés hagyományos, de bonyolultabb módját választják.

A hagyományos szerkezetű házak hőtartó képessége nem minden helyzetben jelent előnytA készház előre elkészített, teljes magasságú falelemekből, lehetőleg saroktól sarokig legyártott külső falakból, válaszfalakból és tetőelemekből álló épület, amelynek elemeit a gyártóhelyen készítik, és az építkezésre szállítva egy előkészített alapon fölállítják. A készház általában – de nem minden esetben – favázas, könnyűszerkezetes épület. Régiónkban a legelterjedtebb a helyszíni szerelésű technológia, amely – éppen a helyszíni szerelés miatt – a legtöbb hibalehetőséget is rejti. Sajnos a többség ezt a technológiát mindenféle engedély, képesítés, ráadásul technológiai fegyelem nélkül használja. Sok-sok hibát elkövetve, mindenféle érvényesíthető garancia nélkül felépített házak miatt a könnyűszerkezetes építési módot minőségileg gyenge, rövid élettartamú technológiával azonosítja a köznyelv. ĺgy nem csoda, hogy míg az Egyesült Államokban és Kanadában az új házak 80 százaléka ilyen technológiával készül, nálunk ezeknek az aránya elenyésző. Mindezt sokan azzal magyarázzák, hogy ezt a háztípust nem a mi régiónkra találták ki, ezt azonban cáfolni látszik a tény, hogy a szomszédos Ausztriában az új házak 40 százaléka épül ilyen módszerrel.

A készházépítési technika népszerűségének a szakemberek szerint nem tettek jót az elmúlt rendszer hasonló próbálkozásai sem. Sokan még emlékeznek a 30–40 évvel ezelőtti Okal típusú készházakra, amelyek már új korukban is felújításra szorultak. A készházakkal szemben persze előítéletei vannak azoknak is, akik a fent említett „szocialista gyorsházat” nem ismerik. Többségüket az árak riasztják el. Jelenleg ugyanis a készházak ára nagyjából ugyanakkora, mint a téglából épülteké. Mivel az emberek többsége ragaszkodik a „hagyományokhoz”, a készházak masszív elterjedését így csak az segíthetné elő, ha olcsóbban juthatnának hozzájuk.

Szlovákiában jelenleg ugyan több cég foglalkozik készházak gyártásával vagy építésével, nálunk azonban az ilyen házak építése csak az időmegtakarítás szempontjából előnyös. Ausztriában például az ilyen házak lényegesen olcsóbbak, mint a klasszikusak. Mindez persze részben azzal magyarázható, hogy nyugati szomszédunknál már általában nem segítik ki egymást a rokonok a ház építésénél, így az építőmunkásokra nagyobb összeget kénytelenek fordítani, mint nálunk, ahol a házépítésnél még a rokonság is segít. Ha mégis a készház mellett döntünk, akkor egy 100 négyzetméteres ház esetében 2,5–3 millió koronás kiadással számolhatunk, amiben persze nincs benne a telek ára. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?