Nem fizetnénk többet az 5G-s, új generációs szolgáltatásokért

5G

Jelentős mértékben csökkent az 5G-s szolgáltatásokra fordított prémiumösszegkeret a koronavírus-járványnak köszönhetően, derül ki egy friss elemzésből. A piac ugyanakkor a veszélyhelyzet elvonulásával újra erőre kaphat, állítják a szakemberek.

Jóllehet az 5G-vel kapcsolatos általános tájékozottság az elmúlt egy évben sokat javult, ezzel párhuzamosan a koronavírus-világjárvány gyakorlatilag megfelezte azt a prémium költségszintet, melyet az előfizetők hajlandóak (lennének) kifizetni azért, hogy 5G-s szolgáltatást vehessenek igénybe – áll az Ericsson Consumerlab legfrissebb, a szektor fontosabb sarkpontjait összesítő kutatásában.

Míg a tavaly májusi kutatási időszakban a megkérdezettek szerint körülbelül 20%-os felár fogadható el az 5G-s mobil(net)szolgáltatásokért, addig idén nyáron a megkérdezettek többsége úgy vélte, legfeljebb 10%-kal fizetnének többet az új generációs hálózati elérését. Ennek elsődleges oka nyilvánvalóan a koronavírus-világjárvány globális gazdasági hatása, mely a megkérdezettek legalább 50%-ának pénzügyi helyzetét befolyásolta.

A kutatás ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a technológiát korán befogadó (early adopter), jellemzően fejlett országokban (Dél- Korea, Egyesült Államok Ausztrália, Finnország) élők körében háromból egy előfizetőnek továbbra sem jelent problémát a 20%-os felárat kifizetni az 5G-s tarifákért.

A kutatásban szereplő 17 országban a megkérdezettek közel 25%-a véli úgy, hogy a következő időszakban jó eséllyel vásárol majd valamilyen 5G-képes okostelefont, közülük 16% korábban nem tervezett váltani. Az 5G-s készülékkínálat kapcsán a várakozásoknak megfelelően egyértelműen dominál az új generációs iPhone-széria, ezt kitűnően szemlélteti, hogy az 5G-re váltani szándékozó előfizetők fele jelenleg is iPhone-t használ – a statisztika szerint csak az Egyesült Államokban 38 millióan tervezik a következő 6 hónapban új, 5G-képes Apple okostelefon beszerzését.

A fentiek együtt arra utalhatnak, hogy az operátorok rövid távon továbbra is nehezen tudnak majd számottevő ARPU-növekedést (egy előfizetőre vetített átlagos bevétel) elérni a rendkívül komoly költségekkel járó 5G-bevezetések révén, az 5G-re továbblépő előfizetőket pedig valójában nem a távközlési cégek által kínált szolgáltatások győzik meg, hanem a készülékek, melyek a statisztikák szerint a generációváltás elsődleges katalizátorainak számítanak a fogyasztói szegmensben.

A jelentés szerint nem csillapodik az adatéhség: tavaly egy okostelefonra 7 gigabyte havi adatforgalom jutott, ez az előrejelzések szerint 2025-re 25 gigabyte-ra nő, ami a hatékonyabb hálózati topológiák bevezetése nélkül szinte fenntarthatatlanná tenné a mobilos adathálózatokat. Az 5G-s mobiladat-forgalom jelentős növekedésére várhatóan csak 2021-ben számíthatnak a szolgáltatók.

(hwsw.hu, szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?