Nem fizetnénk többet az 5G-s, új generációs szolgáltatásokért
2020. november 29. 11:30

Jóllehet az 5G-vel kapcsolatos általános tájékozottság az elmúlt egy évben sokat javult, ezzel párhuzamosan a koronavírus-világjárvány gyakorlatilag megfelezte azt a prémium költségszintet, melyet az előfizetők hajlandóak (lennének) kifizetni azért, hogy 5G-s szolgáltatást vehessenek igénybe – áll az Ericsson Consumerlab legfrissebb, a szektor fontosabb sarkpontjait összesítő kutatásában.
Míg a tavaly májusi kutatási időszakban a megkérdezettek szerint körülbelül 20%-os felár fogadható el az 5G-s mobil(net)szolgáltatásokért, addig idén nyáron a megkérdezettek többsége úgy vélte, legfeljebb 10%-kal fizetnének többet az új generációs hálózati elérését. Ennek elsődleges oka nyilvánvalóan a koronavírus-világjárvány globális gazdasági hatása, mely a megkérdezettek legalább 50%-ának pénzügyi helyzetét befolyásolta.
A kutatás ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a technológiát korán befogadó (early adopter), jellemzően fejlett országokban (Dél- Korea, Egyesült Államok Ausztrália, Finnország) élők körében háromból egy előfizetőnek továbbra sem jelent problémát a 20%-os felárat kifizetni az 5G-s tarifákért.
A kutatásban szereplő 17 országban a megkérdezettek közel 25%-a véli úgy, hogy a következő időszakban jó eséllyel vásárol majd valamilyen 5G-képes okostelefont, közülük 16% korábban nem tervezett váltani. Az 5G-s készülékkínálat kapcsán a várakozásoknak megfelelően egyértelműen dominál az új generációs iPhone-széria, ezt kitűnően szemlélteti, hogy az 5G-re váltani szándékozó előfizetők fele jelenleg is iPhone-t használ – a statisztika szerint csak az Egyesült Államokban 38 millióan tervezik a következő 6 hónapban új, 5G-képes Apple okostelefon beszerzését.
A fentiek együtt arra utalhatnak, hogy az operátorok rövid távon továbbra is nehezen tudnak majd számottevő ARPU-növekedést (egy előfizetőre vetített átlagos bevétel) elérni a rendkívül komoly költségekkel járó 5G-bevezetések révén, az 5G-re továbblépő előfizetőket pedig valójában nem a távközlési cégek által kínált szolgáltatások győzik meg, hanem a készülékek, melyek a statisztikák szerint a generációváltás elsődleges katalizátorainak számítanak a fogyasztói szegmensben.
A jelentés szerint nem csillapodik az adatéhség: tavaly egy okostelefonra 7 gigabyte havi adatforgalom jutott, ez az előrejelzések szerint 2025-re 25 gigabyte-ra nő, ami a hatékonyabb hálózati topológiák bevezetése nélkül szinte fenntarthatatlanná tenné a mobilos adathálózatokat. Az 5G-s mobiladat-forgalom jelentős növekedésére várhatóan csak 2021-ben számíthatnak a szolgáltatók.
(hwsw.hu, szl)
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.