Nem én vagyok a hős

Washington. A félmillió példányban megjelenő „hivatalos életrajz” szerint a súlyosan sebesült Jessica Lynchet többször megerőszakolták azok az irakiak, akik foglyul ejtették.

Jessica még mindig csak mankóval tud közlekedniČTK/AP-felvételKadim Svall iraki doktor – aki a naszírijai kórházban március 23-án elsőként megvizsgálta az azóta Amerika első számú háborús hősévé kikiáltott húszéves lányt – ezzel szemben azt állítja: Lynch testén a szexuális bántalmazásnak nem volt semmilyen nyoma. „Az amerikai konvojt ért gránáttámadáskor szerzett sérülései, többszörös csonttörései nyomán olyan állapotba került, hogy nem élte volna túl a szexuális erőszakot” – idézte a Reuters az orvost. Svall nyilatkozatának az ad aktualitást, hogy most jelenik meg Rick Braggnek, a The New York Times volt újságírójának könyve Én is katona vagyok: Jessica Lynch története címmel, amelyben szerepelnek a szexuális erőszakot bizonyító dokumentumok. A szerző a könyvet Lynch nevében írta – a főhőssel állítólag közel egymillió dolláros szerződést kötött a kiadó –, nyilvánvaló, hogy az ő tudtával került be a szexuális erőszak. Lynch maga arra hivatkozott: a hadtápkonvoj elleni támadást követően három óráig elvesztette az eszméletét.

Bragg könyve mellett tévéfilm is készül a három katonai medállal kitüntetett Jessica Lynch történetéről. A film fontos dokumentumanyaga a fogolyszabadítási kommandós akcióról készült, április 1-jei éjszakai felvétel, amelyet annak idején a Pentagon bocsátott a televíziós társaságok rendelkezésére. (A naszírijai kórház igazgatója viszont ma sem érti, miért kellett éjszaka megostromolni az épületet, amikor a robbanások kitörték az ablakokat, s a betegek pánikba estek – miközben az iraki fegyveres őrség már korábban elmenekült.) Néhány napja – a még mindig pszichológus segítségére szoruló, a csonttörései miatt csak nagyon nehezen járó – Jessica Lynch az ABC televíziónak nyilatkozva lényegében elhárította, hogy hősként kezeljék. „Nem adtam le egyetlen lövést sem, letérdeltem és imádkoztam” – állítja most, hozzátéve: személyét arra használták, hogy szimbolizálja az iraki küldetést. „A hősök azok voltak, akik akkor a konvoj elleni támadáskor életüket veszítették, majd azok, akik részt vettek a kiszabadítási akcióban” – mondta.

A Lynch-történet egy másik vonatkozásáról is készült könyv Mert minden élet értékes címmel. Ennek szerzője az a 32 éves iraki síita ügyvéd, aki értesítette az amerikaiakat, hogy melyik kórházban találják meg a katonanőt. Az amerikai bombaszilánktól fél szemére megvakult Mohammed al-Rehajef azóta letelepedhetett az USA-ban, egy cégnél ad tanácsokat közel-keleti befektetésekre. Egy ízben elutazott a nyugat-virginiai Palestine-ba, ám Jessica Lynch nem kívánt találkozni iraki megmentőjével. „Mindenkinél jobban tudom, hogy mennyit szenvedett Irakban. Nehéz idők voltak, megértem, ha nem akarja vagy nem tudja felidézni” – mondta al-Rehajef az AP-nek. (m, n)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?