Minden második polgár meggyőződése, hogy a cégek és a vállalatok semmibe veszik a fogyasztók érdekeit és nem becsülik meg a vásárlókat az üzletekben – derült ki a GfK piackutató intézet felméréséből.
Nem becsülik meg a vásárlót az üzletláncok
Az emberek több mint fele gondolja, hogy a forgalmazók és a gyártók nem nyújtanak elég információt termékeikről, és nem egy esetben félrevezetik a vásárlókat.
A válaszadók szerint a bankok, a telefonszolgáltatók és a biztosítók foglalkoznak a legjobban a klienseikkel – viszont ezekkel is csak a polgárok 20 százaléka elégedett teljes mértékben. „A különböző üzletek és üzlethálózatok lényegesen lemaradtak, hiszen csak minden tizedik megkérdezett gondolja, hogy épp ezek tudnak a legjobban gondoskodni klienseikről” – áll a felmérést összegző jelentésben.
A polgárok a legnagyobb problémának a lakosság gyakori félrevezetését, a bizonyos termékekhez vagy szolgáltatásokhoz való nehéz hozzájutást, és a kártérítés érvényesíthetőségét tartják.
A gyakorlat azt mutatja, hogy a fogyasztók jogait a leggyakrabban a piaci árusok, a kisebb üzletek és az üzlethálózatok sértik meg. Az MVK közvélemény-kutató ügynökség által végzett felmérés pedig rámutatott, az emberek 16,8 százaléka gondolja, hogy nincsenek megfelelő fogyasztóvédelmi törvények, ugyanakkor több mint 24 százalékuk elégedett a hatályos jogszabályokkal. A válaszadók meggyőződése, hogy az Európai Unió régi tagállamaiban jobb feltételeket biztosítanak a fogyasztóknak, mint nálunk.
Marta Černá fogyasztóvédelmi szakértő szerint a szlovákiai polgárok az elmúlt 16 évben sokkal magabiztosabbá és önállóbbá váltak. Véleménye szerint a fogyasztók már nagyrészt megtanulták jogaikat, tudják, mikor és hol lehet reklamálni. „Elsősorban az élelmiszerek reklamációját tanulták meg, ezen a téren szinte teljesen önállósultak. A különböző fogyasztóvédelmi szervezetekhez elsősorban utazási irodákkal kapcsolatos panaszokkal fordulnak” – vélekedik Černá.
Ne feledjük: a jelenleg hatályos törvény szerint a fogyasztók bármilyen meghibásodott terméket visszavihetnek az üzletbe reklamálni, anélkül, hogy indokolniuk kellene, hogyan keletkezett a hiba. Azt, hogy gyártási hibáról van szó, csak fél év után kell bizonyítani. (DeP)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.