Nemcsak az elromlott televíziót, hanem a kiesett fogtömést is reklamálhatjuk, vagyis a fogorvosoknak ugyanúgy vállalniuk kell a felelősséget az elvégzett munkáért, mint a bármilyen más terméket vagy szolgáltatást nyújtó vállalkozóknak, állítja a Szlovák Fogorvosi Kamara.
Nehéz reklamálni a fogtömést
A jótállás azonban csak a felhasznált anyagokra vonatkozik, ha úgy érezzük, hogy a fogorvos a kezelés során vétett hibát, akkor az Egészségügyi Felügyeleti Hivatalhoz fordulhatunk panasszal.
A legnehezebb reklamálni éppen a leggyakoribb fogászati kezelést, a fogtömést.
Ebben az esetben ugyanis a fogorvos sem tehet csodát, sokat számít, hogy milyen állapotban volt a fog a kezelés előtt. Az is lényeges, hogy az orvos eredetileg milyen megoldást ajánlott a páciensnek.
Előfordulhat, hogy az adott fog már annyira elvékonyodott, hogy szinte nincs is anyaga – ám a beteg mégis ragaszkodik hozzá, hogy legalább átmeneti megoldásként az orvos tömje be, s ne az általa javasolt koronát készítse el. Ha a páciensnek az orvos valóban ezt javasolta, ám a beteg esetleg csak három hónap múlva jelenik meg, hogy a végleges koronát elkészíttesse, akkor a pácienstől nem korrekt, ha garanciát vár a fogorvostól.
Ám, ha normál tömés készült, akkor annak természetesen jó néhány évig funkcionálnia kell, és erre a fogorvosok garanciát is vállalnak.
Ha ezen időtartamon belül, rendeltetésszerű használatnál mégis kiesne a tömés, akkor az orvos ingyen, ”garanciálisan” elkészíti az újat, hiszen ilyen esetben nem korrekt újra kifizettetni a beteggel a beavatkozást.
A rendeltetésszerű használat azt jelenti, hogy a beteg nem harap rá például kemény szalonnahéjra, csontra, evőeszközre, őszibarackmagra stb. – ha mégis, és így sérül a tömött foga, akkor az ellátás már nem garanciális.
Az orvosok szinte mindig észreveszik, hogy anyaghiba, esetleg rosszul elkészített tömés miatt következett be a gond, avagy a problémát nem a rendeltetésszerű használat okozta.
Pótlás készíttetésénél is el kell fogadni az orvos tanácsát, vagyis azt, milyen pótlást javasol az adott páciensnek. Esztétikai (a fog színével megegyező) beavatkozás esetén javasolható a kivehető, illetve a fix, azaz a rögzített fogpótlás. Az utóbbinál legesztétikusabb a porcelán, de még mindig sokszor készítenek fix pótlást fém és műanyag kombinációjából is. A fogpótlást ugyancsak a fogorvosnál kell reklamálni, nem a fogtechnikusnál, aki a pótlást készítette mondta lapunknak Hana Muráňová, a fogorvosi kamara jogásza.
„A páciens a fogorvossal áll kapcsolatban, az egészségbiztosító is a fogorvosnak és nem a fogtechnikusnak fizeti ki a beültetett pótlást” – indokolta Muráňová.
Ha a páciens elégedetlen az orvos hozzáállásával, akkor a kamarához is fordulhat panaszával. A törvény értelmében a fogorvos köteles úgy kijavítani a hibát, hogy az funkciójának megfelelően használható legyen.
Elmulasztotta az ellenőrző kezelést?
Az Általános Egészségbiztosító tájékoztatása szerint azoknak, akik tavaly nem voltak ellenőrző kezelésen, csak a halaszthatatlan beavatkozások járnak majd ingyenesen. Ilyen például a fogfájás elmulasztásához nélkülözhetetlen beavatkozás, a foghúzás, és kisebb fogászati operációk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.