Az iskolába kerülés mérföldkő a gyermek életében, fejlődésében.
Ne csak az első tanítási napon foglalkozzanak az iskolával!
k Ne csak az első tanítási napon foglalkozzon az iskolával. Időben tájékozódjon az otthont is érintő, s az iskolával kapcsolatos dolgokról, az iskolai elvárásokról, magatartásról, a szülői jogokról, a tanítók céljairól, módszereiről. Ezáltal módja lesz később a gyermeke és tanára között felmerülő konfliktusokat objektíven megítélni.
k Ne csak akkor vegye fel a kapcsolatot a gyermek tanárával, ha ezt az iskolában felmerülő problémák szükségessé teszik. A tanárral történő rendszeres beszélgetések nemcsak az egymás megismerését szolgálják, hanem a nevelésről alkotott eltérő nézetek tisztázását és a félreértések kiküszöbölését is. Ezekből a beszélgetésekből azt is megtudhatja, hogy mi a véleménye a tanárnak gyermekéről, tehát reálisabb képe alakulhat ki róla, csökkenhet szülői elfogultsága.
k A rendszeres iskolalátogatás lehetővé teszi a szülő számára, hogy ne csak a gyermek elbeszéléséből értesüljön arról, miféle hatások érik őt, hanem hogy reális kép alakuljon ki arról, milyen pozitív és milyen negatív élményeket él át gyermeke, amelyeket a személyiségfejlődése szempontjából jó a helyükre tenni. Megfigyeléseit és sejtéseit beszélje meg gyermekével. Ne hagyja bizonytalanságban afelől, hogy mit állapított meg, és milyen tanulságokat vont le a látogatás során. Ha a szülő megismeri gyermeke iskolai életét, megkönynyíti számára, hogy önszántából meséljen az új környezetben szerzett örömökről és csalódásokról.
A szerző pszichológus, Derűs Gyermekkor Alapítvány
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.