Sok olyan élelmiszer van, melyekről nem is sejtjük, hogy mérgezőek. Vajon melyek tartalmaznak ciánt?
Mutatjuk azt a 9 élelmiszert, melyeket szinte naponta fogyasztunk, miközben valójában mérgek!
Egyes élelmiszerek, amelyek általában az étrendünk részét képezik, olyan mérgező anyagokat tartalmazhatnak, amelyek súlyos következményekkel járhatnak az egészségünkre nézve. Minden nap megesszük őket, és fogalmunk sincs róla, hogy például cianidot tartalmaznak. Nézzük meg, konkrétan melyekről van szó!
A szerecsendió kis mennyiségben fűszerként használva kellemes ízt ad a pékáruknak. De ha több kanállal fogyasztunk belőle, nagy problémákat okozhat a szervezetnek. Már két teáskanálnyi is mérgező lehet a benne lévő miriszticin miatt – ez az olaj hallucinációkat, álmosságot, szédülést, zavartságot és görcsöket okozhat.
Az alma az egyik legnépszerűbb gyümölcs. Fogyasztásakor azonban legyünk óvatosak!. Az alma magja ugyanis amygdalin nevű anyagot tartalmaz, amely tele van cianiddal, ami ugyebár méreg. Szerencsére az almamagoknak van egy védőrétegük, amely megakadályozza, hogy a cianid bejusson a szervezetedbe, ha véletlenül megennénk. Ennek ellenére nem árt az óvatosság. A cianid még kis dózisban is (több mint 20 almamag elfogyasztása) szapora légzést, görcsöket, sőt halált is okozhat.
A rebarbarának csak a szárát együk meg, a leveleit ne, ugyanis oxálsavat tartalmaznak, amely megköti a kalciumot, és megnehezíti a szervezet számára a felszívódását. A csontok nem tudnak úgy növekedni, ahogy kellene, és fennáll a vesekő, az alvadási zavarok, a hányás, a hasmenés és a kóma veszélye.
A mandula amygdalint tartalmaz, ami egy kémiai vegyületet, amely cianiddá alakulhat, de a keserű mandulában sokkal több van belőle. Az édes mandulát nyugodtan lehet nassolni, de a kezeletlen keserű mandula fogyasztása görcsöket, hányingert és hasmenést okozhat.
A boltokban kapható nyers kesudió nem a legegészségesebb. Mielőtt a polcokra kerül, gőzölik, hogy eltávolítsák a héjából az urushiol nevű mérget. Az urushiol ugyanaz a méreganyag, amely a mérges szömörcében is megtalálható. Az előzetesen párolt kesudió fogyasztása allergiás reakciót okozhat, és súlyos allergia esetén akár halálos is lehet.
A nyers kesudióhoz hasonlóan a mangó héja, kérge és levelei is tartalmaznak urushiolt, a mérges szömörce toxinját. Ha valaki allergiás a szömörcére, különösen, ha az allergia súlyos, akár egyetlen harapás súlyos reakciót okozhat, duzzanattal, kiütéssel és légzési problémákkal járhat.
A babfajták közül a nyers vörösbabban van a legmagasabb lektinkoncentráció. A lektinek olyan toxinok, amelyek súlyos gyomorfájdalmat, hányást vagy hasmenést okozhatnak. Elég 4-5 nyers bab, hogy ilyen mellékhatásokat okozzon, ezért a legjobb, ha fogyasztás előtt megfőzzük a babot.
A fekete bodzát szörp formájában vagy étrend-kiegészítőként fogyaszthatjuk. Erősíti az immunrendszert, jó megfázás, influenza vagy székrekedés esetén. Az éretlen bodzabogyók, bodzakéreg vagy -levelek fogyasztása azonban nem javasolt, ugyanis lektint és cianidot is tartalmaznak: két olyan vegyi anyagot, amelyek hányingert, hányást és hasmenést okozhatnak.
A cseresznye közepén található kemény mag tele van borkősavval, más néven ciánnal, ami mérgező. Ha véletlenül lenyelünk egyet, nem kell megijedni - az ép magok egyszerűen áthaladnak a szervezetünkön, és a széklettel együtt távoznak. Ha cseresznyét eszünk, kerüljük a magok ropogtatását vagy összetörését!
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.