Néhány évvel ezelőtt még csak az volt a kérdés, hogy van-e mobiltelefonunk. Ma már sokkal inkább az, hogy milyen készülék lapul a zsebünkben. Mi alapján válogasson, érdemes-e élni a szolgáltatók ajánlatával, vagy vegyünk telefont hűségszerződés nélkül?
Mobilpiaci mustra karácsony előtt
Szlovákiában napjainkban az a legnagyobb kérdés, vajon milyen új készülékekkel, ajánlattal jelenik meg a harmadik szolgáltató, az O2. Annyi azonban már most biztos, hogy a februári indulást követően csak kártyás csomagokat kínál a spanyol Telefónica, később, várhatóan április-május tájékán jelennek csak meg a hagyományos, előfizetéses tarifacsomagok. Addig viszont nincs más választásunk, mint várni, vagy élni a szolgáltatók jelenlegi ajánlatával. A telefonkínálat nagyon sokszínű, és szinte mindenki megtalálja benne azt, amire szüksége van. Kezdve az egykoronás telefonoktól – ezek között több 3G-s hálózatot is támogató készülék van –, a középkategóriás telefonon át, egészen az üzletembereknek szánt, viszonylag drága készülékekig.
Szerződéssel vagy anélkül?
Akik nem szeretik a hűségszerződéseket, azoknak a legjobb megoldás az internet. Szlovákiában új trend van kialakulóban: akiknek éppen lejárt a hűségszerződése, és úgy döntenek, hogy újabb 24 hónapra meghosszabbítják azt, és megvásárolnak egy támogatott készüléket, azok az új telefonokat azonnal el is adják. Az interneten, a mobilos portálok hirdetési rovataiban érdemes körülnézni. Az így megvásárolt készülék legnagyobb előnye, hogy általában teljesen új, és garanciával juthatunk hozzá.
Ezek a telefonok a támogatott készülék árához képest két-háromezer koronával drágábbak, de ilyen készülékek megvásárlása esetén biztos lehet benne, hogy nem lopott, és ha elromlik, akkor a garancialevél felmutatása után megjavítják.
Milyen telefont vegyünk?
Azok, akik csak az alapfunkciókat használják, azaz semmi másra nem kell nekik a készülék, mint telefonálásra és üzenetküldésre, azoknak nem érdemes komoly készülékbe fektetni. Nekik megfelelnek az alsó kategóriás telefonok, ezek szinte minden alapfunkcióval fel vannak szerelve, sok esetben kamera is van bennük. Az sms-íráson kívül támogatják a multimédiás üzenetek küldését és fogadását, ébresztő, és számológép is van bennük. Akik ennél komolyabb készüléket szeretnének, azoknak a legjobb megoldás a középkategóriás készülék. Ezek kijelzője már sokkal jobb, a készülékben található kamera pedig akár két megapixeles is lehet. Az ilyen telefonoknál természetes a internetböngésző, a beépített rádió és sok esetben az mp3-lejátszó is. Ezek külseje is sokkal kiforrottabb, nem kell szégyenkezni, ha kitesszük az asztalra. Az ilyen készülékek minden esetben támogatják a 3G-s hálózatot, előfordul, hogy éppen ezért két kamerával szerelik fel őket.
A felsőkategóriás készülékek, a kis „mobil irodák” vásárlása azok számára kifizetődő, akik mindig, minden pillanatban szeretnének internetközelben lenni, nem maradhatnak le egyetlen e-mailről sem, és ezekre szinte azonnal válaszolni szeretnének. Persze, ez sokak szerint már betegség, hogy valaki még a nyaralás vagy egyéb szabadidős tevékenység alatt is a munkahelyi e-maileket olvassa. Az ilyen telefonok esetében pedig már nincs olyan funkció, ami ne lenne bennük.
És végül maradtak a divattelefonok, melyeket sokan csak a dizájn miatt vásárolnak. Ezek vásárlóit nem nagyon érdeklik az olyan kérdések, mi található a telefonban, a lényeg, hogy jól nézzen ki. Persze, sokszor az ilyen telefonok a legdrágábbak, hiszen a gyártók is tudják, hogy szinte nincs az a pénz, amit egy jól sikerült készülékért ne fizetne ki a telefon új tulajdonosa.
A márkák tekintetében nagy az eltérés, van, aki a Nokiára esküszik, vannak viszont, akik más márka mellett döntenek. Szlovákiában egyértelmű piacvezető a finn cég, de nagyon jó készüléket találunk a Sony Ericsson, az LG, a Samsung vagy a Motorola ajánlatai között. A német Siemens utódja, a BenQ telefonjai is megtalálhatók hazánkban, igaz, ezek jövője kérdéses, hiszen a tajvani cég mobilrészlegét bezárás fenyegeti.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.