A Triple Play megjelenése után nagyon sok új szóval, rövidítéssel találkozunk majd.
Mit takarnak a rövidítések és a technológiák?
IPTV (Internet Protocol Television) olyan digitális tv-szolgáltatás, mely IP (Internet Protokoll) használatával jut el a végfelhasználóhoz. A szolgáltatás feltétele a szélessávú internet. Az IPTV-t sokszor említik a Video on Demand (VoD) rendszerrel együtt. A szolgáltatók az IPTV-t az úgynevezett Triple Play-csomag keretében fogják biztosítani az előfizetők részére, amely a digitális tévén kívül magába foglalja a szélessávú adatátviteli szolgáltatást és az internetes telefont (VoIP) is. Mindezek kiegészítését mobiltelefon-szolgáltatással nevezzük Quad Play-nek.
Az IPTV-t általában a szélessávú internetszolgáltató biztosítja, egy zárt hálózati rendszerben. Az IPTV-t gyakran hozzák összefüggésbe az Internet TV-szolgáltatással, amely a szokásos internethálózaton keresztül igénybe vehető tévészolgáltatás, egyszerűbben WebTV szolgáltatás – ellentétben az IPTV-vel, ami olyan adattartalom, mely helyi számítógép-hálózatokon keresztül érhető el.
1994-ben az ABC volt az első társaság, mely az interneten keresztül közvetítette az egyik televíziós műsorát a CU-SeeMe videokonferencia-program segítségével. 1998-ban az internetes rádiózással foglalkozó AudioNet[1] elindította az első élőben közvetített adását. Korábban ez a technológia a szélessáv hiánya miatt nem volt elérhető. Azonban az IPTV gyors fejlődésének köszönhetően ez a szolgáltatás már jelenleg is több mint 100 millió háztartásban található meg világszerte. A legtöbb telekommunikációs szolgáltató potenciális lehetőségként tekint az IPTV-re, mely versenytársat jelent sok szokványos kábeltelevíziós szolgáltatónak. Az IP-hálózatok működésükben eltérnek. Az itt szolgáltatott tartalmak úgymond a hálózaton belül maradnak, és csak az előfizető számára kiválasztott tartalom kerül továbbításra. Tehát az IP-hálózaton keresztül igénybe vehető szolgáltatásoknak csak az előfizető igényei szabhatnak korlátot. Az interaktív műsorszolgáltatás előnye, hogy lehetővé teszi a műsorok és kapcsolódó szolgáltatások csoportosítását különböző feltételek alapján, mint például cím, szereplők neve, elérhető funkciók az adás alatt (picture-in-picture), vagy akár a tartalom leírását is.
Az IPTV sokkal hatékonyabbá teszi a televíziózási szokásokat, ami az interaktivitásban és a személyreszabhatóságban valósul meg. Ilyenek például a műsorok alatt rendelkezésre álló kiegészítő információk. Egy futballmérkőzés alatt információkat tekinthetünk meg egy adott játékosról, vagy akár más szögből is megnézhetjük a jeles pillanatokat. Továbbá a számítógépeken tárolt fényképeket böngészhetünk, vagy hallgathatunk zenét a tévén keresztül. Telefonunk segítségével beállíthatjuk a gyakran nézett csatornáinkat, vagy rögzíthetjük kedvenc sorozatainkat, de elvégezhetjük akár a biztonsági funkciók kezelését is (pl. gyermekzár).
Az IPTV sokkal hatékonyabb tömörítési eljárást alkalmaz, mint a digitális televíziós adattovábbítás esetén, melynek eredménye a sokkal kisebb továbbítandó fájlméret lényegesen jobb minőségben.
A hagyományos televíziós adások rézkábelen vagy antenna segítségével foghatók. A telefon működéséhez is többnyire a „régi öreg” telefonkábel-hálózatot használják. Az internet pedig az előbb említett két hálózat valamelyikén érhető el. Úgy a kábeltelevíziós szolgáltatók, mind az egyéb telekommunikációs szolgáltatók egyre inkább arra törekszenek, hogy az előbb említett három szolgáltatást együtt kínálják. A Triple Play tulajdonképpen egy elnevezés, melyet a szolgáltatók használnak a hármas szolgáltatásra (telefon, adat és egyirányú videójel-továbbítás, azaz a szokásos televíziós szolgáltatás).
A Triple Play-szolgáltatás során nem szükséges az internet protokoll használata, mint a telefon- és a televíziós szolgáltatás esetén, hanem mindezen szolgáltatások működhetnek úgymond analóg módon is.
A Quad Play a Triple Play kiegészítése, amely magába foglalja a mobil technológia alkalmazását is, mint az előfizetők részére nyújtott csomag egyik része. (wp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.