Miroslav Petrech Chateu Belája

Szlovákiában a legjobb minőségű szőlő a dél-szlovákiai borvidék keleti részén, Párkány környékén terem. Ezt a borászok sem vitatják. Számos szlovákiai csúcsborászat innen szerzi be a szőlőt, annál meglepőbb, hogy ezen a területen egészen 2001-ig nem volt igazán jelentős, kiváló minőségű borokat készítő borászat.

Szlovákiában a legjobb minőségű szőlő a dél-szlovákiai borvidék keleti részén, Párkány környékén terem. Ezt a borászok sem vitatják. Számos szlovákiai csúcsborászat innen szerzi be a szőlőt, annál meglepőbb, hogy ezen a területen egészen 2001-ig nem volt igazán jelentős, kiváló minőségű borokat készítő borászat. A helyzet hirtelen, mondhatni egyik napról a másikra változott meg, s ma az Ullmann bárók bélai kastélyában székelő Chateau Belá az ország kiemelkedő pincészete.

A Chateau Belá története igazi sikertörténet. A 2000 decemberében alakult borászat 2001-es rajnai rizlingjét Fedor Malík 2005-ös „A legjobb 100 szlovák bor” című kötetében a legdrágább, legelőkelőbb és legjobb szlovák bornak minősítette. A Chateau azonnal betört a külföldi piacra, sőt termelésének túlnyomó részét a kezdetektől külföldön értékesíti. Ehhez a mesebeli sikerhez persze kellett egy mesebelinek tűnő külső beavatkozás is: Egon Müller, a Saar-vidéki Scharzhof világhírű sztárborásza találkozott Miroslav Petrech mérnökkel, aki 1970-től dolgozott a muzslai szövetkezet szőlészetében. Ő hívta fel Müller figyelmét az itteni szőlő kiváló minőségére. Müller azonnal cselekedett: kibérelte, és rendbehozatta a bélai kastély 1742-ben épített pincéjét, szállította a maga német borászati csúcstechnológiáját, Petrech mérnököt fölkérte főborásznak, és a Chateau Belá elindulhatott a nemzetközi siker útján. A szőlőt a Rivel cégtől vásárolják (a név az itt termő legjobb fajták, a rizling és a veltelíni nevéből származik), amely a Chateau Belán kívül a legnevesebb szlovákiai borászoknak (Karpatská Perla, Vitis Pezinok, Pavelka-Sobolič, Peter Podola stb.) szállít.

„Évi termelésünk kb. 25-30 000 üveg, ennek túlnyomó többségét külföldön (Japán, Új-Zéland, Ausztrália, Kanada, Egyesült Államok, Francia-, Olaszország, a skandináv államok) értékesítjük, kb. 5000 üveggel adunk el itt a kastélyban a saját borozónkban – mondja Petrech. – A zúzatlan szőlőt hidraulikus préssel préseljük, a bort krómacél tartályokban lassú erjesztéssel készítjük, majd legalább még egy évig palackban érleljük.”

Gasztronómia

A rizling kitűnő kísérője a vegetariánus, zöldséges, sajtos, tésztás ételeknek, a zöldséges és parmezános rizottónak, a hagymás tésztának; érdemes kipróbálni töltött rántott tökkel, gombás rakott krumplival, sült padlizsánnal, és rizling ajánlható a kedvelt bécsi szelethez is. A kései szüretelésű, édesebb rizlingek szilvás, mandulás tésztákhoz, mandulás tortához is fogyaszthatók

Chateau Belá rizling 2001 – szemelt válogatás

Magas cukor- és savtartalma csodálatos harmóniát alkot. Gyakorlatilag már nem beszerezhető, mégis érdemes idézni Fedor Malík leírását: „A legdrágább, legelőkelőbb és legjobb szlovák bor. Színében a sárga és a zöld tökéletes harmóniája. Trópusi gyümölcsök és a hársvirág éterikus és kábító illata. Rizlingesen kiegyensúlyozott, testes, simogató íz, hosszú lecsengéssel. Csodálatos nektár hatalmas potenciállal.” Akár 12-15 évig tovább érlelhető. A 100 pontos nemzetközi skálán 94 pontra értékelték.

Chateau Belá rizling 2004 – kései szüretelésű

„Kiemelkedő tulajdonságokkal rendelkező rajnai. Illatában hársméz és trópusi gyümölcsök. ĺzében glycerol, ananász, csodálatosan ingerlő. Lecsengése hosszú, zaftos, kristálytiszta.” Érési potenciálja 8-10 év – 89 pont.

Befejezésül még egy pozitívum: a borok címkéje is esztétikai élmény. Nem hivalkodó, nem színes, éppen egyszerűségével, ízlésességével hívja föl magára a figyelmet.

Kisszótár

Rajnai rizling – az egyik legkedveltebb fehér szőlőfajta, elsősorban Németországban a Rajna és Mosel mentén készítenek belőle kiváló borokat, de Ausztriában, Elzászban, Ausztráliában, Új-Zélandon, Dél-Afrikában és az USA-ban is készítenek csúcsminőséget. (Ehhez most már hozzávehetjük Szlovákiát is.) A belőle készült borok általában könnyű, közepes testűek, gyümölcsös ízűek (almás-citruszos, néha sárgabarackra, mogyoróra, mézre emlékeztetnek virágos árnyalatokkal kiegészítve), gyakran füves, gyógynövényes illatuk van. Savaiknak köszönhetően még az édesebb változatok is képesek megőrizni a könnyűség, frissesség érzését. Idővel gyakran kerozinos-petróleumos illatra tesznek szert, ami gusztustalanul hangzik, ám valójában meglepően ínycsiklandozó.

Kései szüretelésű – teljesen érett, legalább 21°NM cukortartalmú szőlőből készült minőségi bor.

Szemelt válogatás – csak kifogástalan, minimálisan 26°NM cukortartalmú szőlőszemekből készül (a leszüretelt fürtökből az éretlen és sérült szemeket kézzel kiválogatják).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?