Mire figyeljünk, ha új lakást veszünk?

Szlovákiában jelenleg az új lakások kínálata meghaladja a keresletet, ami elsősorban a lakások magas árával magyarázható. Tavaly mintegy 15 ezer lakás építését fejezték be, és 20 ezer építéséhez láttak hozzá. Jelenleg így valamivel több, mint 48 ezer lakás épül.

Szlovákiában jelenleg az új lakások kínálata meghaladja a keresletet, ami elsősorban a lakások magas árával magyarázható. Tavaly mintegy 15 ezer lakás építését fejezték be, és 20 ezer építéséhez láttak hozzá. Jelenleg így valamivel több, mint 48 ezer lakás épül. Az új lakások árát elsősorban a nagyobb városokban a magas telekárak és a drágább munkaerő emelte fel. A szakemberek szerint az új lakásoknak megvannak az előnyei, de a hátrányai is. Legnagyobb előnyük, hogy általában nagyobbak, mint a klasszikus panellakások, és többnyire jobb a minőségük is. Azért csak többnyire, mert nem egy új lakást adnak át silány minőségben, mivel az építési határidők teljesítése miatt elkapkodták a munkát.

Ha új lakást vásárolunk, elsősorban arra kellene figyelnünk, hogy az építő által megadott ár tartalmazza-e a telek és a lakás felszerelésének az értékét. Nem egy esetben ugyanis a cégek az olcsó árakkal próbálják megnyerni a lakókat, és csak később derül ki, hogy a valós ár lényegesen nagyobb a reklámban szereplőnél. A leggyakoribb „csalásnak” az számít, amikor a lakás négyzetméterenkénti árát adják meg, és csupán a szerződés aláírásánál jövünk rá, hogy például egy 150 ezer koronás konyhaberendezést is ránk sóznak, ami az eredeti árban nincs benne.

A lakásokat építőcégek általában kétféle finanszírozási módszert ajánlanak a jövendőbeli lakóknak. Az első esetben a lakók az építkezés megkezdése előtt fizetnek, ám a lakás csak az építkezés befejezése után kerül a tulajdonunkba. Ennek a legnagyobb hátránya: ha az építőcég menet közben csődbe megy, a csődeljárás során a már meglévő épületet eladják, és az így szerzett pénzből nem biztos, hogy egy fillért is visszakapunk.

Az új lakást vásárlók számára a legbiztonságosabb módszert azon cégek kínálják, amelyeknél az ügyfél a kezdettől fogva minden egyes „beépített tégla” tulajdonosává válik. ĺgy akkor sincs veszve semmi, ha az építőcég csődbe megy, hiszen a jövendőbeli tulajdonosok nyugodtan megbízhatnak egy másik társaságot a ház felépítésével. A kedvező banki hiteleknek köszönhetően azonban manapság már egyre több cég az egész építkezést egyedül finanszírozza, és a lakásokat csak az építés befejezése után adja át a lakóknak, akik ekkor fizetnek érte.

Az új lakást vásárlók esetében a legfontosabb, hogy mielőtt elfogadnák az első ajánlatot, tájékozódjanak, kérjenek információkat a cégről. Jó megoldás lehet az olyan lakás vásárlása, amelyet közvetlenül egy bank épít. Ugyanilyen biztonságos azonban az is, ha jelzáloghitelt veszünk fel, hiszen a bank ez esetben utánanéz az építő cég múltjának. Eleve gyanúsak azok a cégek, amelyek előre kérik az egész vételárat. (mi, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?