Herat. Makulátlan arcvonások, márványsima karok és miniszoknya – vonzó külsejű baba látható Herat egyik üzletének kirakatában.
Miniszoknyában jön a forradalom
„Vénusz a neve“ – mondja büszkén Ares Azizi, a nemrég megnyílt butik tulajdonosa. Khan uralma idején be kellett burkolniuk a kirakatba kitett babák arcát, ahogyan a nők is beburkolták arcukat. De azóta Vénuszhoz hasonlóan a 25 éves Azizi is nyugati divatú öltönyre cserélte fel korábban viselt hagyományos ruházatát.
Amióta a tálibok uralmának megdöntését követően magát kormányzónak nyilvánító Khan hadurat 2004 szeptemberben Hamid Karzai köztársasági elnök energiaügyi miniszternek nevezte ki a kabuli kormányban, azóta sok minden megváltozott a konzervatív Heratban. Egyre több nő nyit be Aziz butikjába, amit egy éve még nem mertek volna megtenni. Az utcán azonban nem viselnek rövid szoknyát a divatos hölgyek sem. Erre csak lakodalmakon kerítenek sort – mondja Aziz, mire egy kedvelt szórakozóhely éppen jelenlevő üzletvezetője felveti: a lakodalmakban nők és férfiak külön termekben szórakoznak és vajon honnan tudhatja Aziz, hogy mit viselnek olyankor a nők.
Míg egyrészről jogvédő társaságok főleg a nőkkel szembeni szigorú magatartása miatt bírálták az egykori hadurat, addig sokan kedvelték az ezüstös szakállú, turbánt viselő öreget. A szomszédos Iránnal és Türkmenisztánnal folytatott kereskedelemből befolyt milliókat Khan utak építésére, iskolák, kórházak létesítésére és gyárak üzembe helyezésére költötte, ahelyett hogy a pénzt Kabulba továbbította volna. Uralma alatt a háború által elpusztított Herat egész Afganisztán legvirágzóbb városa lett.
A hadúr által szorgalmazott városi projektek egyike a Milat Park Herat peremén, ahol szökőkutaknál vagy az éttermek egyikében nők és férfiak adnak rendszeresen találkát egymásnak. Khan halállal büntette volna például azt a 22 éves diákot, aki naponta találkozik ott barátnőjével. A kávéházak egyikében diákok vízipipát szívnak és csempészett vodkával teli kólás üvegből kortyolgatnak időnként. Az ilyesmi is elképzelhetetlen lett volna a hadúr idejében. Az alkohol fogyasztását ugyanis az iszlám vallás és az afgán alkotmány egyaránt tiltja. Jellemzőek a volt kormányzó megítélésére a 34 éves Mohammad Safik tanító szavai. Ő ugyanis „jó muzulmánnak“ tartja őt, aki a nép jólétén fáradozott, de másrészről nem kedveli, mert korlátozta az emberek szabadságát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.