<p>Elérte eddigi minimumát az északi-sarkvidéki nyári tengeri jégkiterjedés mértéke, meghaladva a 2007-es korábbi rekordot - hozták nyilvánosságra becsléseiket csütörtökön a kutatók, akik szerint a jelenség jól tükrözi a globális klímaváltozás régióra gyakorolt hatását.</p>
Minimumon az északi-sarkvidéki nyári tengeri jégtakaró
"Elértük a jégkiterjedés minimumát: soha ezelőtt nem mértek még ilyen alacsony értéket, mint most" - mondta el Ola Johannessen, a norvég Nansen Környezetvédelmi és Távérzékelési Központ alapító-igazgatója. Hozzátette: az érték, éppen, hogy a 2007-es minimum alatt mozog.
A tengeri jégkiterjedési vizsgálatok legkompetensebb szervének tartott amerikai Nemzeti Hó és Jég Adatközpont (NSIDC) csak a jövő hétre várta az öt évvel ezelőtti minimum megdöntését. A dán Meteorológiai Intézet (DMI) ábrája azt mutatja azonban, hogy, ha csak egy hajszállal is, de az északi-sarkvidéki tengeri jégkiterjedés mértéke a 2007-es minimum alá csökkent. Az intézmény ugyanakkor a NSIDC szakembereire bízza annak meghatározását, hogy pontosan mikor állt be az új rekord.
Az északi-sarkvidéki tengeri jégtakaró folyamatos zsugorodik az elmúlt évtizedektől kezdődően, szabad utat engedve a régió halállománya, olaj- és ásványkincsei, illetve a rajta keresztülvezető kereskedelmi útvonalak kiaknázásának.
"Mindez a globális klímaváltozás következménye" - hangoztatta Nicolai Kliem, a DMI jégvizsgálattal foglalkozó részlegének vezetője. Az arktiszi tengeri jég kiterjedésének mértéke folyamatosan változik az év során: általában szeptemberben éri el a minimum és márciusban a maximum értékét. A kutatók előrejelzései szerint a régió nyári tengeri jégtakarója a következő évtizedekben teljesen eltűnhet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.