Amalgám jeligére: „Szeretném tudni, hogy melyik fogtömő anyag a jobb, az amalgám-e vagy a fehér tömés. A múltkor ez volt a téma baráti körömben, s megoszlottak a vélemények.”
Milyen tömést?
Mindenki tudja, hogy a szuvas fogat kezelni kell, minél előbb, annál jobb. Ha nem károsodott még a fogbél, akkor a kezelés a szuvas részek eltávolításából és a megfelelően előkészített üreg megtöméséből áll. Az esetek zömében kétféle tömést készíthetünk: vagy fémtömést, vagy fogszínű „fehér” tömést. Hogy mikor melyiket, ez sok mindentől függ. A következő szempontokat kell figyelembe venni: férfi vagy nő-e az illető, fiatal vagy idősebb, mennyire hiányos a fogazata, mennyire figyel oda a szájhigiéniára, mennyire kopottak a fogai, elülső vagy hátsó fogról van-e szó stb. Ezentúl még az is fontos, mi a hivatása, s ő melyik megoldás felé hajlik. A kompromisszumra mindig nyitottnak kell lenni mindkét oldalról. Az amalgámot 150 éve használjuk a fogászati gyakorlatban. Még ma is a legkedveltebb tömőanyag. Nagy a szilárdsága, kopásállósága. Az őrlőfogak megtömésére kiválóan alkalmas. Sötétszürke színe itt nem annyira zavaró. Nagyobb, az íny alá hatoló fogromlás esetén sokkal jobb, mint a fehér tömőanyag. Ha azonban az esztétikai szempont a meghatározó (színészek, pedagógusok, ifjú hölgyek esetében például), akkor sikeresen helyettesíthető fogszínű kompozit tömőanyaggal.
A fogszínű tömések elsősorban kompozittömések. Ezek műgyanta és töltelékanyagok keverékei. Pasztaszerű anyagok, amelyek vagy fényre kötnek, vagy maguktól, vegyi reakció következtében keményednek meg. Majdnem tökéletes színhatást tudunk velük elérni. Mivel kopásállóságuk még nem ideális, főleg az elülső fogak tömésére használjuk őket. Ilyen tömőanyaggal tömjük a metszőfogakat, a szemfogakat és a kisőrlőket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2012. 08.19.
Brooklyn, 2006. december
2012. 08.19.
Fogyasztói hiszekegy
2012. 08.19.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.