Napjaink fejlett mobiltechnológiái már lehetővé teszik, hogy irodánktól vagy otthonunktól távol is rákapcsolódhassunk a világhálóra. Ez sokunknak a munkája miatt is létfontosságú, éppen ezért fontos, hogy tisztán lássunk a lehetőségek között.
Vegyünk alapul egy teljesen szokványos szituációt.
Milyen eszközök segítségével használhatja külföldön az internetet?
Vegyünk alapul egy teljesen szokványos szituációt. Fontos üzletemberek vagyunk, de a munkánk természetéből kifolyólag van, amikor el kell hagyjuk az országot, de ilyenkor is fontos számunkra, hogy megnézzük az e-maileket, vagy böngésszük az internetet. Több megoldás is szóba jöhet, attól függően, hogy mit is szeretnénk tenni.
Mobilos lehetőségek
Nagyon könnyű helyzetben vagyunk, ha csak a sürgős e-maileket szeretnénk elolvasni, és a fontos teendőink elvégzésére könnyedén vissza tudunk „ugrani” a munkahelyünkre. A ma kapható mobiltelefonok zöme már rendelkezik beépített POP3 e-mail klienssel, de az üzleti kategóriás készülékek közül szinte mindegyikben kiemelt figyelmet szenteltek ennek a funkciónak. Mobiltelefonunk legnagyobb előnye, hogy mindig ott lapul a zsebünkben és rendelkezik a korábban említett e-mail klienssel. Első lehetőségünk, ha előfizetünk a szolgáltatónk által kínált GPRS, EDGE vagy UMTS-csomagok valamelyikére, és kihasználjuk a mobilszolgáltató roamingcsomagját. Ennél olcsóbb megoldás azonban – ha ezt a funkciót támogatja a mobiltelefonunk –, hogy rákeresünk valamilyen ingyenes wifi hálózatra. Figyelem, a beállításoknál ügyeljünk arra, hogy ne a szolgáltató internetjét használja a készülék!
Laptoppal a városban
A hordozható számítógépek mára már teljesen részévé váltak életünknek. Mobilitás szempontjából akkor érdemes ezt a megoldást választani, ha sokáig távol vagyunk az irodától vagy az otthoni számítógépünktől. Egy laptoppal gyakorlatilag helytől függetlenül minden irodai munkát el tudunk végezni. Ehhez jelenleg a 3G és a wifi az egyetlen életképes lehetőség. A két technológia között lényeges különbség van.
A wifit – kis túlzással – úgy kell elképzelni, mint az irodai számítógép-hálózatot, csak vezetékek nélkül. Számos kávézóban és téren van wifi hotspot, amely egy kis hatósugarú lefedettséget biztosító antenna. Van, ahol fizetni kell érte, de a legtöbb helyen ingyen vehetik igénybe a kávézók vendégei, illetve a terek turistái. Előnye, hogy rendkívül gyors, viszont helyhez kötött és sok esetben felvet némi biztonsági kockázatot. A 3G-t ezzel szemben úgy kell elképzelnünk, mint a GPRS vagy az EDGE kapcsolatot. Ahol van 3G térerő, ott fel tudunk csatlakozni a hálózatra és az adott körzet (cella) terheltségétől függően, viszonylag gyorsan internetezhetünk. Ez a megoldás külföldről azonban drága mulatság.
A ma kapható laptopok nagy része már rendelkezik integrált wifi hálózati csatolóval, de sok olyan gép létezik, amely csak bővítőkártya segítségével lesz képes erre a műveletre. Ezeket az eszközöket PCMCI kártyáknak hívjuk, és a laptop erre való foglalatába kell behelyezni, majd a hozzá kapott szoftvereket fel kell telepíteni (Windows operációs rendszer alatt). Léteznek adatkártyák, amelyek GPRS, EDGE vagy akár 3G képessé is tehetik laptopunkat. Itt is hasonlóan kell eljárni, mint a wifi kártyák esetében, de ebben az esetben értelemszerűen a SIM kártyánkat is bele kell helyezni a kártyatelefonba. (mp, szl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.