Miért járkálnak fel-alá álmukban a holdkórosok?

Vannak emberek, akik fel-alá járkálnak, esznek, sőt autót vezetnek – és közben alszanak. Alvajárók.

Vannak emberek, akik fel-alá járkálnak, esznek, sőt autót vezetnek – és közben alszanak. Alvajárók. Mi az oka betegségüknek? Milyen gyakorisággal fordul elő?

Matthew Sadler, egy brit kiskocsma tulajdonosa néhány hete megmenekült attól, hogy ittas vezetésért elítéljék, mivel kiderült: már akkor aludt, amikor beszállt BMW-jébe, aztán egy fának csapódva állt meg.

A közelmúltban a szintén brit Jules Lowe-t felmentették apja meggyilkolásának vádja alól, mert a bíróság elfogadta: tettét holdkóros állapotban követte el.

„Alvás közben ezeknek az embereknek az agya nem megfelelően lép át az egyik alvásciklusból a másikba“ – indokolta a fentieket Carl Hunt, az amerikai Maryland állambeli alvási rendellenességeket kutató központ igazgatója. Hozzátette: „Amikor alvás közben a REM-fázisba, más néven álomfázisba kerülünk, agyunk igen aktívan, néha még az ébrenléti aktivitást is felülmúlva dolgozik, de az izomtónus jelentősen lecsökken. Ez az oka, hogy álmainkat nem visszük át a gyakorlatba. A holdkórosoknál viszont az izomtevékenység nem áll le.“

Az alvajárók nemcsak fel-le járkálnak, hanem főznek, esznek, autót is vezetnek, és akár szélsőséges erőszakos tetteket követnek el. Nincsenek tudatában, mit cselekszenek, a környezetük viszont hatással van álmaikra. Ezért történhet meg olyan eset például, amiről a Sun magazin számolt be: egy asszony rémülten fedezte fel, hogy férje éjszaka meztelenül nyírja a gyepet.

Gyerekkorban a holdkórosság gyakorinak, általánosnak számít, amely a serdülőkor elérésével általában megszűnik. A felnőttek 4 százalékánál azonban továbbra is megmarad, fél százalékuk pedig alvás közben erőszakossá válik. Az alvajárás örökölhető és sokkal többször fordul elő férfiaknál. Gyógykezeléssel, különböző eljárásokkal hatékonyan orvosolható. Habár nem lehet azt mondani, hogy egyetlen neurológiai probléma képezi a betegség alapját, Carl Hunt szerint az esetek jelentős számában Parkinson-kór kialakulása a folytatás, ami mégiscsak progresszív idegrendszeri rendellenességre utal. (Forrás: Origo, The Guardian)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?