Sokan szeretnének lefogyni. Csodamódszer nem létezik, de ha elkerüljük a fogyózók nyolc tipikus hibáját, gyorsabban elérhetjük célunkat.
Mi akadályozza a fogyást? – A 8 leggyakoribb hiba, melyeket fogyókúra közben vétünk
A Health magazin szerint fogyókúra során gyakran követünk el különböző hibákat, amelyek lelassíthatják vagy akár teljesen ellehetetlenítik a karcsú alak elérésére irányuló erőfeszítéseinket. Nem szabad feladni, hanem át kell értékelni az életmódunkat és szokásainkat!
Íme a nyolc leggyakoribb hiba, melyeket érdemes elkerülni fogyókúra közben:
1. A szomjúság összetévesztése az éhséggel
Győződjünk meg róla, hogy rendszersen iszunk-e. Hogy miért? A nem megfelelő folyadékbevitel ahhoz vezethet, hogy a szomjúságot összetéveszthetjük az éhséggel, s emiatt túlzásba vihetjük a táplálkozást. Próbáljunk meg folyamatosan inni a nap folyamán! Már ébredés után igyunk egy pohár vizet! Tanuljunk meg figyelni a testünk igényeire! Ha étkezési időn kívül enyhe éhséget érzünk, először igyunk egy pohár vizet, és várjunk néhány percet! Csak akkor együnk valamit, ha az éhségérzet továbbra is fennáll, Általánosságban azonban érdemes körülbelül 30 perccel étkezés előtt inni valamit. Ez segíthet a telítettségérzésben, és csökkentheti a túlevés kockázatát. Próbáljuk meg elkerülni, hogy közvetlenül étkezés után igyunk, az ugyanis megzavarja az egészséges emésztést.
2. A reggeli kihagyása
Ne hagyjuk ki az étkezéseket! Sokan úgy vélik, hogy az étkezések, különösen a reggeli kihagyása segít a fogyásban. A valóságban ez az anyagcsere lelassulását okozhatja, ami még nagyobb éhségérzetet idéz elő, és végeredményben sokkal többet fogunk enni, mintha reggeliznénk. Egyes tanulmányok szerint aki nem eszik reggel, annak a szervezete energiatakarékos üzemmódba kapcsolhat, ami a nap folyamán a kalóriafelhasználás csökkenését okozhatja. Más tanulmányok szerint viszont a reggeli nagyon fontos, nem tanácsos kihagyni.
3. Alváshiány
Eleget alszunk? És jól? Győződjünk meg róla, hogy minőségi alvásunk van! Bár nem úgy tűnik, de ez is szorosan összefügg az ideális testtömeggel. A minőségi alvás kulcsfontosságú az éhségérzetet és a jóllakottságot befolyásoló hormonok szabályozásában. Az alváshiány növelheti az étvágyat fokozó ghrelin hormon szintjét, és csökkentheti a jóllakottságot jelző leptin szintjét. Ha lehetséges, kerüljük az éjszakázást, inkább aludjunk egy jót!
4. Rendszertelen táplálkozás
Próbáljunk meg rendszeresen táplálkozni! A rendszertelen időpontokban történő étkezés rossz vércukorszint-szabályozáshoz és fokozott étvágyhoz vezethet. A leggyakoribb kihágás, ha egész nap semmit sem eszünk, és késő délután vagy kora este, amikor hazaérünk, próbálunk mindent bepótolni. Ez túlzott kalóriabevitelhez vezethet egy étkezés során, ami egyenesen ellentétben áll a fogyással. Ráadásul egy hosszú, étkezés nélküli nap után nagyobb valószínűséggel választjuk a gyors, egészségtelen, kalóriadús és tápanyagszegény ételeket.
5. Mozgáshiány
Nagyon fontos a fizikai tevékenység, a mozgás. Ha csak a fogyókúrára koncentrálunk, és nem építjük be a mozgást a napi rutinba, az lelassíthatja a fogyást. A rendszeres testmozgás segít a kalóriaégetésben és az anyagcsere javításában. Nem kell rögtön az edzőterembe menni. Építsük a sétát a napi programunkba! Például mindig részesítsük előnyben a lépcsőt a lifttel szemben! Mostanában divat számolni a napközben megtett lépések számát – hasznos és jó szórakozás is, és néha elég nagy kihívás lehet a népszerű 10 000 lépéses célt teljesíteni.
6. Érzelmi evés
Kerüljük az úgynevezett érzelmi evést! A stressz, szomorúság vagy unalom hatására történő ételfogyasztás túlzott kalóriabevitelhez vezethet. Fontos, hogy megtanuljuk az érzelmeket étel nélkül kezelni. Ilyenkor célszerűbb meditálni, festeni, táncolni, bármilyen hangszeren játszani, mozogni egy kicsit, pl. futni. Még a naplóírás is jobb, mint odaállni a hűtő elé és kienni belőle a finomságokat. Próbáljuk meg feldolgozni az érzelmeket ahelyett, hogy „megennénk” őket!
7. Egészséges nasi, de rossz mennyiségben
Felcseréltük a chipset dióra? Este már inkább ezt majszoljuk a tévé előtt? Ez mindenképpen egészségesebb alternatíva, de az egészséges ételeket sem fogyaszthatjuk korlátlan mennyiségben. A dióféléknek elég nagy az energiatartalmuk, 100 gramm – a konkrét fajtától függően – körülbelül 500-700 kalóriát tartalmaz. Naponta legfeljebb egy maréknyit tanácsos fogyasztani belőlük. Kerüljük a cukorral, sóval vagy csokoládéval bevont dióféléket, mivel ezek extra kalóriát adnak hozzá, és csökkenthetik a diófélék egészségügyi előnyeit!
8. Rejtett kalóriák
Leggyakrabban az italokban vannak észrevétlenül elrejtett kalóriák. A cukrozott innivalók, az alkohol, a tejszínes és cukros kávé, a gyümölcslevek és az energiaitalok jelentősen megnövelhetik a napi kalóriabevitelt anélkül, hogy telítettségérzetet biztosítanának. Az italokkal bevitt kalóriák nem járulnak hozzá úgy a jóllakottsághoz, mint a szilárd ételek. Ezenkívül a cukros italok a vércukorszint gyors emelkedését, majd csökkenését okozhatják, ami végső soron még nagyobb éhségérzetet és édesség utáni sóvárgást válthat ki.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.