Boston. A terrorizmus fenyegetésének légkörében nagy feltűnést, aggodalmat keltett a két floridai anthraxfertőzéses eset – sokan kérdik, mi a fene az a lépfene.
Az anthrax, vagyis a lépfene alattomos és hatékony gyilkos lehet, spórái évtizedeken át életképesek maradnak. Ha belélegzik őket, 2-3 nap alatt képesek megölni a gazdaszervezetet, miközben az az egyszerű nátha tüneteit mutatja csupán. Katonai körökben az anthraxot az összes biológiai fenyegetések közül a legkomolyabbnak tekintik, de ahhoz, hogy veszélyessé váljon, kórokozóját erre alkalmassá kell tenni: finom spórák formájában kell előállítani, amelyek mélyen belélegezhetők a tüdőbe.
Az anthrax a legpusztítóbb formájában – a levegőbe fújt aerosolként – láthatatlan és szagtalan, spórái csak mikroszkóppal láthatók. Nagy tömegben akár porként, folyadékalakban vagy krém formájában is tárolhatók. Általában a kórokozóval kapcsolatba kerülő személynek, aki a spórákat belélegzi, tudomása sincs erről. Az utca porában megbúvó kórokozók viszont nem kavarodnak fel olyan mértékben, hogy mélyen a tüdőbe juthassanak. Mintegy 10 ezer spóra elég egy személy megbetegítéséhez. A tüdőbe jutva ott állomásoznak, ahol az immunrendszer makrofágjai ejtik foglyul és szállítják őket a nyirokcsomókhoz. Az út során a spórák ismét baktériummá „érnek”. A nyirokmirigyekben szaporodnak, majd a véráramba jutnak. Veszélyük abban áll, hogy olyan mérget termelnek, amely az immunrendszert nagy mennyiségű – és a szervezet számára nagy menynyiségben halálos – vegyületek készítésére készteti, olyanokéra, amelyek kisebb dózisban egyébként szükségesek a szervezet számára.
A fertőzés tünetei először a nátha vagy influenza tüneteihez hasonlóak: láz, fájdalom és száraz köhögés. Ugyanakkor a vérzések, duzzanatok, a vérnyomás esése és egyéb tünetek gyorsan követik a kezdeti szimptómákat. Általában a tünetek megjelenésétől 3 napon belül halálos a kór, míg a lappangási idő a belégzéstől számítva 10 naptól hat hétig terjed. A lépfene elvileg gyógyítható antibiotikumokkal, ha még a tünetek megjelenése előtt kezdik a kezelést. Ha a tünetek már jelentkeztek, a kezelés általában nem hatásos. A betegség ellen elvileg létezik védőoltás, de ez általában korlátozott hozzáférésű.
Az anthrax más formákban is jelentkezhet: leggyakoribb a bőrön, gyulladásos csomók formájában.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.